Mars

Mimořádná zpráva: Vědci z NASA odhalili tajemství planety Mars!

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) v pondělí oznámil, že jeho vědci našli na Marsu vodu v kapalném stavu. Minimálně v letním období by měla na povrchu rudé planety téct slaná voda.

Vědci si přítomností životadárné tekutiny na rudé planetě již delší dobu jistí, ale až nyní se podařilo zjistit, že kromě zamrzlých polárních oblastí se na povrchu nachází také voda v kapalném stavu. Tento objev je naprosto zásadní a mění to, co o Marsu víme.

K závěru vědci dospěli pozorováním černých skvrn na fotografiích Marsu ze sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Ukázalo se totiž, že se v průběhu měsíců mění jejich poloha i velikost. Podle NASA je způsobuje tekoucí voda. Během teplejších měsíců, kdy bychom na povrchu Marsu naměřili teplotu kolem - 23 °C se skvrny zvětšují, v chladnějších měsících mizí.

Voda na Marsu musí obsahovat velké množství soli, aby odolala klimatickým podmínkám na Marsu. Kvůli nízké povrchové teplotě by voda měla hned zmrznout nebo se kvůli nízkému atmosférickému tlaku naopak hned vyvařit.

Ve vodě by se totiž mohl nacházet také život, minimálně ve formě mikroorganismů. Jestli ve vodě skutečně něco žije, budou vědci muset teprve zjistit. Objev vody v kapalném stavu je ovšem důležitý také z pohledu možné expedice či případně dokonce kolonizace Marsu.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Meteoritický roj Taurid Zemi nemine! Podle vědců je téměř jisté, že některá z komet Zemi trefí

VESMÍRNÁ SENZACE: Keplerův teleskop objevil planetu stejnou jako Země!

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz