Láva

Lidé jsou v úžasu: Indonéská sopka chrlí MODROU LÁVU!

Nejedná se o žádné fotografické efekty, ani o úpravy ve photoshopu. Modrá láva, kterou zachytil na svých snímcích fotograf Reuben Wu, opravdu existuje. Chrlí ji sopka ve východní Jávě a pohled na ni je naprosto fantastický!

Zřejmě už jste někdy viděli snímek zachycující gejzír ohnivé lávy. Možná jste dokonce měli tu čest aktivní sopku spatřit na vlastní oči. Málokdo už ale může říct, že by se setkal s lávou, jejíž barva je modrá. Fotograf Reuben Wu takový úkaz nejenže viděl, dokonce ho ale zachytil na svých snímcích. Jeho dech beroucí fotografie si můžete prohlédnout v galerii.


Reuben Wu se rozhodl podniknout cestu na dosud aktivní Gunug Merapi, sopku v komplexu Kawah Ijen. Na cestu přitom vyrazil v noci, aby vyfotil tuto neobyčejnou oblast v té správné atmosféře. A že se mu dílo vydařilo! Fotografie sklízí obrovský úspěch.

Související obsah

"Hora ohně", jak je sopka často označována je nejvyšší stratovulkán Východní Jávy. Sopečná láva Gunug Merapi je ale odlišná od ostatních stratovulkanických láv. Je pomalejší a má teplotu v rozmezí 600 - 900 °C. Ptáte se, jak je to možné?

Láva vypouští obrovské množství termálního záření, které jí pak dodává načervenalý vzhled. V případě Gunug Merapi ale dochází zároveň ke spalování síry, která se ven dostává sopečnými štěrbinami. Nejen chemici pak ví, že pokud zapálíte tento prvek, pak začne hořet namodralým plamenem. A v případě sopky mluvíme o obrovském žáru.

Sirné výpary vás mohou zabít. Nikdy byste se proto do této oblasti neměli vydávat bez plynové masky.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

KOLIK ČASU NÁM ZBÝVÁ? Vědci přišli s objevem, že nebezpečí nehrozí jen z vesmíru
 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k ostrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz