Lhaní

Jak spolehlivě odhalit lháře? Pět nových zaručených metod!

Jak spolehlivě odhalit lháře? Pět nových zaručených metod!
Zdroj: Thinkstockphotos

Jak nejlépe odhalit lháře? Otázka týkající se nejen našeho soukromí, ale ve světě, kde hrozí teroristický útok ze všech stran, i naší bezpečnosti. V Británii provedli výzkum, který přináší odpověď.

Výzkum provedl profesor Thomas Ormerod z University v Lancasteru s týmem bezpečnostních odborníků. Konal se na letištích napříč Evropou, kde byli pracovníci ochranky požádáni, aby se pasažérů zeptali na jejich minulost a cestovní plány. Ormerod mezi cestující přimíchal skupinu "lhářů“, které měl jeho tým za úkol odhalit. Pouze jednomu z 1000 se podařilo bezpečnostní tým oklamat. Jak tedy nejlépe odhalit lháře?

Tou správnou metodou překvapivě není zaměřit se na řeč těla či pohyby očí. Šance, že by vám tato technika při odhalování lháře pomohla, je přibližně stejná, jako kdybyste si hodili mincí. Poslední studie v této oblasti, které se zaměřovaly převážně na čtení lhářových záměrů skrze červenající tváře a roztěkané oči, byly zklamáním.

Související obsah

Profesor Ormerod se svým týmem přišel s něčím novým. Na co by se tedy ochránci naší bezpečnosti měli zaměřit? Odpověď je překvapivě jednoduchá – přesunout pozornost od chování dotazovaného k tomu, co opravdu říká, a zatlačit na správných místech tak, aby se lhář prozradil.

Výsledkem výzkumu bylo určení několika principů, které mohou zvýšit šanci odhalení lháře:

1. Používat otevřené otázky, které lháře nutí rozvinout svojí verzi pravdy.

2. Překvapit lháře – pokládat nečekané otázky, které mohou lháře zmást nebo se opakovaně ptát na otázky již zodpovězené.

3. Pátrat po ověřitelných detailech – zeptat se, kde je dotazovaný zaměstnaný a následně kudy do práce chodí.

4. Sledovat změny v sebejistotě – když lháře dostaneme otázkami z jeho komfortní zóny, může ztratit kontrolu.

5. Místo výslechu navodit atmosféru běžné konverzace.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz