Zajímavosti

Jak poznat, že vám dítě lže? Expert prozradil čtyři triky

Jak poznat, že vám dítě lže? Expert prozradil čtyři triky
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Už od malička rodiče svým dětem říkají, že lhát se nemá. Přesto to občas zkusí asi každé dítě. Expert na řeč těla prozradil čtyři jednoduché triky, jak rodiče poznají malého lháře.

Malé děti vypadají jako andílci, ale umí rodičům někdy i pěkně zatopit. Aby dosáhly svého, tak se nebojí rodičům i zalhat. Podle experta na řeč těla Darrena Stantona se ale stačí zaměřit na čtyři věci, které mají malí lháři společné.

Darren, který má 20 let praxe, upozorňuje, že lež je spojená s emocemi. Čím větší lež se bude dítě snažit sdělit, tak tím víc budou projevy jeho těla patrnější. 

Ruce před pusou

Jedno z gest, které může malého lháře prozradit, jsou ruce před pusou. "Dítě vám může říct svou verzi událostí, ale pak si téměř okamžitě zakryje ústa. Jde o nevědomé gesto, kterým se snaží zabránit tomu, aby z úst vycházela další slova," popsal odborník britskému deníku The Sun

Blesková odpověď

Pokud vám vaše dítě okamžitě odpoví, tak to také může znamenat, že lže. Pokud se například zeptáte, zda si vyčistilo zuby, tak rychlá odpověď může znamenat, že to ve skutečnosti neudělalo. "Jde obecně o varovný signál při podvádění. Dotyčná osoba nečekala otázku a neměla čas přemýšlet o vlastní odpovědi," vysvětluje Darren.

Související obsah

Žádný oční kontakt

Nedívat se do očí je společný znak lhářů. Zatímco dospělí o tom ví, a naopak se při lhaní často upřeně do očí dívají, tak děti tuto skutečnost ještě neznají. Dítě, které pohledem uhýbá, tak pravděpodobně neříká úplně pravdu. "Pokud je u dětí udržován oční kontakt, tak obvykle mluví pravdu," řekl odborník.

Schované ruce

Lhaní se dá podle experta snadno rozpoznat u jídelního stolu. Rodiče by měli zpozornět, když dítě schovává ruce pod stůl a mění tón hlasu. "Důležitým ukazatelem toho, že dítě nemusí říkat celou pravdu, může být také různé vrtění a hraní si s příborem nebo jídlem," dodal Darren.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz