Islámský stát

ISIS mění strategii, mají jasno odborníci po útocích v Paříži

Islámský stát radikálně mění svou strategii. Z Blízkého východu se přesouvá do Evropy a netouží už jen po upevnění pozice ve svém původním regionu. Útoky ve Francii jsou navíc ukázkou síly, která může extremistům přinést další přívržence.

Islámský stát zveřejnil video, ve kterém hrozí dalším zemím Západu. Nahrávka potvrzuje radikální změnu strategie teroristické organizace, dříve se totiž soustředila hlavně na Blízký východ. Islámský stát tam chtěl upevnit své pozice a rozšířit takzvaný chalífát.

Páteční útoky v Paříži vše změnily. Extremisté zahájili tažení do Evropy a jejich další postup je nepředvídatelný. Samotný chalífát spočívá v šíření islámu do dalších částí světa. Součástí expanze jsou podle odborníků i podobné teroristické útoky.

Související obsah

Masakr v Paříži přišel v době, kdy se Islámskému státu na Blízkém východě příliš nedaří a jeho pozice je oslabená. Ukázka síly ve Francii by mu mohla přinést nové přívržence. Podle expertů je to čistá propaganda a snaha ukázat, že mají radikálové možnost zasáhnout i Evropu.

Chtějí také zřejmě zatáhnout Francii do pozemních bojů. Francouzské letectvo v současnosti ostřeluje pozice Islámského státu v Sýrii a proti náletům nemají islamisté vojenské prostředky. V případě pozemních bojů by mohli využít své nejlepší vybavení.

Otázkou také zůstává, odkud berou extremisté na svůj teror peníze. Kontrolují většinu ropných zdrojů v Sýrii a Iráku, svou roli v tom hraje také Saudská Arábie. Ironií je, že největším spojencem Saudské Arábie jsou Spojené státy. Potřebují ji kvůli ropě i udržení situace v regionu.

Podívejte se na video, na kterém islamisté vyhrožují útoky ve Washingtonu:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Islámský stát

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz