Vůdce Islámského státu Abú Bakr al-Bagdádí se vypracoval z nenápadného zakřiknutého mladíka na vůdce nejobávanější teroristické organizace na světě. Rodák z Iráckého města Samarra je velmi pobožným, vzdělaným a schopným mužem, ale také brutální bestií, která pro svůj výklad Islámu neváhá povraždit tisíce lidí.
Americký think-tank Brookings zmapoval život v současné době nejhledanějšího teroristy na světě. Al-Bagdádí, vlastním jménem Ibrahim Awwad Ibrahim al-Badri, se narodil v roce 1971. Jeho rodina patřila do nižší střední třídy. Otec byl velmi nábožensky založený, v místní mešitě recitoval korán. Další příbuzní byli napojení na režim Saddáma Husajna nebo na salafistické organizace, které bojovali za radikální Islám a které Husajn považoval za hrozbu.
Al-Bagdádí se toužil stát právníkem. Na střední škole ale zrovna neexceloval a málem propadl z angličtiny. Na práva se nedostal. Místo toho se rozhodl studovat náboženství. Z výkladu koránu získal magisterský titul a začal pracovat i na doktorátu.
Spoluhráči mu přezdívali Messi
Byl také skvělým fotbalistou. Jeho spoluhráči z družstva při místní mešitě mu přezdívali "náš Messi". Když se mu ale nedařilo, vyvolávalo to u něj záchvaty vzteku. Stejně tak to, když spatřil chování, které považoval za neislámské. Sám se striktně řídil přísnými pravidly islámu. Ví se o něm, že má dvě manželky, Asmu a Isru, které se nesmí ukazovat na veřejnosti.
Po americké invazi pomáhal skupinám, které útočily na alianční vojska. V únoru 2004 byl ve Fallúdže zatčen. Deset měsíců strávil ve vězeňském táboře Camp Bucca. Ve vězení vedl páteční modlitby a opět proslul jako fotbalová hvězda. Spoluhráči i dozorci mu přezdívali "Maradona".
Vězení bylo ideálním náborovým centrem pro džihádisty. Vedle al-Bagdádího v něm skončily také stovky vrcholných představitelů armády a zpravodajské služby z dob vlády Saddáma Husajna. Al-Bagdádí zde získal cenné kontakty na lidi, s nimiž vytvořil z Islámského státu nejobávanější teroristickou organizaci v dějinách.
Jak malá skupinka teroristů ovládla část Sýrie a Iráku
Islámský stát se vyvinul z irácké odnože Al-Kájdy. V říjnu 2006 organizaci její velitel přejmenoval na Islámský stát. Al-Bagdádí měl původně na starost náboženské záležitosti. Pak vedl komisi, která dbala na dodržování práva Šaría. Mezitím stihl dokončit doktorát a získat titul Ph.D z náboženských studií.
K Al-Bagdádímu se donesla informace, že Američané vědí, kde se schovávají Abu Umar a Abu al-Masri, jeho dva přímí nadřízení v hierarchii ISIS. Své velitele ale Al-Bagdádí nevaroval. Ze strachu, že by se prozradil a stal se terčem Američanů sám? Nebo z vypočítavosti? Když se totiž Umar a Al-Masri odpálili, vystřídal je v čele Islámského státu právě Al-Bagdádí.
Islámský stát mění strategii, varují tajné služby:
Umě využil občanské války v Sýrii. Nejprve do země poslal bojovníky, kteří vytvořili organizaci známou jako Fronta an-Nusrá. Ta ale stále byla pod kontrolou Al-Kájdy a odmítla Al-Bagdádího brutální praktiky. Islámský stát tak místo vstoupil do syrského konfliktu sám a ovládl východ země.
V Iráku využil náboženského rozkolu mezi sunnity, kteří v zemi tvoří menšinu, ale za Saddáma Husajna zemi politicky ovládali, a šíity, kteří tvoří většinu a po Husajnově pádu převzali v zemi moc. ISIS dobyl několik měst. Brutální videa s popravami zajatých policistů a vojáků obletěly Irák.
Dvakrát utekl hrobníkovi z lopaty
Bezpečnostní složky pak z dalších měst, včetně druhého největšího iráckého města Mosulu, před bojovníky Islámského státu v panice utíkali.
Jeho úspěchy podnítily vznik mezinárodní koalice, která začala území ovládané Islámským státem bombardovat. Dvakrát se objevily zprávy, že byl Al-Bagdádí zabit. Poslední zprávy to však vyvracejí.
Nicméně obávaný terorista si je zjevně vědom své zranitelnosti a už začal plánovat, kdo by jej v čele Islámského státu mohl nahradit. Ale i když se podaří Al-Bagdádího odstranit, oslabí to Islámský stát konečně natolik, aby přestal být hrozbou, nebo se místo něj najde někdo jiný?
NEPŘEHLÉDNĚTE:
Zničím ISIS! vyhlásila na sociální síti. Podívejte, co všechno na něj připravila
POSTAVIL SE TERORISTŮM ČELEM: Obětoval sebe i dceru a zachránil desítky životů
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz