Změna

Bodový systém: Řidiči se v příštím roce dočkají vítané změny!

Bodový systém: Řidiči se v příštím roce dočkají vítané změny!
Policejní kontrola rychlosti | Zdroj: Mediafax

Ministerstvo dopravy plánuje výraznou změnu v bodovém systému. Podle nového návrhu by se řidiči měli od příštího roku dozvídat o tom, že je úředníci potrestali strženými body nejpozději do pěti dnů. V současné době se úřady ozývají až ve chvíli, kdy se chystají zabavit řidičský průkaz.

Někdy se řidiči opravdu nestačí divit, když jim zničehonic dorazí oznámení úřadu, že svou nepřiměřenou jízdou už dosáhli maximálního počtu dvanácti trestných bodů a bude jim tak odebrán řidičský průkaz.

Ministerstvo dopravy proto v současné době podle informací Hospodářských novin projednává změny, které by mohli řidiče varovat o něco dříve. Problémem se začal zabývat tým právníků poté, co Nejvyšší správní soud (NSS) označil každý bod za trest a ne za administrativní opatření, jak doposud rozhodčí orgány tvrdily.

Související obsah

"S ohledem na skutečnost, že i jednotlivý záznam bodů do registru řidičů je 'trestem', jeví se vhodnějším, aby řidiči bylo z úřední povinnosti oznámeno i provedení jednotlivého záznamu," uvedl v září předseda NSS Josef Baxa.

Policisté se od listopadu více zaměřují i na světla automobilů. Víte, jak je máte mít správně seřízená? Podívejte se na reportáž.

Ministerstvo se snaží problém bodování proto vyřešit. Jak ale upozorňuje mluvčí Zdeněk Nauser, úřady by těžko zvládaly rozesílat každé jednotlivé oznámení. Počítá se proto i s možnou "úspornější" verzí, podle které by řidiči dostali varování po nasbírání poloviny bodů.

Související obsah

Někteří právníci bojují i za možnost řidičů se bránit. "Pokud Nejvyšší správní soud řekl, že bod je trestem, pak při využití trestního práva musí být řidič před udělením trestu napřed obviněn a dostat možnost se hájit," citují HN Josefa Nekvapila.

Nový bodový systém by měl podle ministerstva dopravy vejít v účinnost už během prvního čtvrtetí následujícího roku.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz