Advent

Osobnosti varují před českými nácky, agresivitou davů a Ruskem

Osobnosti varují před českými nácky, agresivitou davů a Ruskem
Zdroj: TN.cz

Proti stoupající agresivitě, nacionalismu, fašizování a rozdělování společnosti kvůli uprchlíkům a teroru islamistů, se postavila Adventní výzva společnosti Post Bellum. Kromě významných osobností ji podepsalo dalších skoro šest tisíc lidí. Výzva je apolitická, ale skoro ve všech bodech se naprosto rozchází s tím, co hlásá prezident Zeman...

Adventní výzva občanského sdružení Post Bellum má být apelem vůči společnosti i politikům. Varuje před "falešnými vůdci" a lidmi, kteří "propadají vzteklému nacionalismu". Autory a signatáře výzvy zneklidňuje vývoj společnosti, stoupající agresivita a "fašizující tendence".

Zmiňuje uprchlickou vlnu i teror islamistů a snaží se zakopat příkop mezi společností rozdělenou na dva tábory. Vyzývá k humanitě a soucitu s uprchlíky, ale upozorňuje také, že empatie s nimi neznamená vzdát se vlastních hodnot: " Ovšemže si nepřejeme v Evropě zavádění práva šaría. Ovšemže požadujeme od těch, komu nabízíme azyl, aby přijali za své respekt a úctu ke svobodě druhého."

Související obsah

Výzva dále varuje před Ruskem, jeho agresivní zahraniční politikou, anexí Ukrajiny, propagandou a porušováním mezinárodního práva. Výzva také upozorňuje na znevažování vítězství nad komunismem. "Terorismu, násilí a demagogii dokážeme čelit tehdy, vrátíme-li se k hodnotám, které náš národ učinily významným – k obraně základních lidských práv, svobody a demokracie," zní závěr výzvy.

Autoři hned v úvodu petice, kterou je možné podepsat na adrese adventnivyzva.cz, vysvětlují, jak vznikla: "Tato výzva vznikla v Kolegiu Paměti národa krátce po 17. listopadu 2015. Reaguje na události, k nimž v posledních měsících dochází nejen v Praze a naší zemi, ale po celé Evropě. Varuje před zneužitím obav z uprchlické krize, situace v Rusku a z rozdělení naší společnosti. Prvními signatáři se stali českoslovenští veteráni druhé světové války, odbojáři, přeživší oběti holokaustu, bývalí političtí vězni a disidenti z doby komunistické totality. Prohlášení Adventní výzvy považují za postoj. Její text není návodem, jak se má mezinárodní situace řešit, ale jakých idejí bychom se měli při hledání řešení přidržet. Autoři žádají každého, kdo s výzvou souhlasí, aby se pod ni připojil svým jménem. Děkujeme."

CELÝ TEXT ADVENTNÍ VÝZVY:

My, kdo jsme podepsáni pod touto výzvou,

varujeme před nebezpečím, kterému je naše společnost vystavena. Opět nás nejen okolnosti, ale i falešní vůdci rozdělují na dva tábory stojící proti sobě. Cílem naší výzvy je varovat před opakováním toho, co jsme prožili ve 20. století, a relativizováním hodnot, za které bojovali, trpěli a umírali naši blízcí a přátelé.

Se znepokojením sledujeme nenávist, agresivitu a fašizující tendence nemalé části společnosti. Jsme znechuceni davovostí těch, kdo propadají vzteklému nacionalismu, provolávají hesla „Čechy Čechům“, „Smrt kolaborantům“ a nosí šibenice nad hlavami na znamení pomsty. Tito lidé se prohlašují za vlastence. Skutečné vlastenectví je však spojeno s humanistickou tradicí T. G. Masaryka, s úctou k demokracii a svobodě, kterou si tento národ vybojoval v obou světových válkách a v období komunistické totality.

Neumíme zastavit migraci. Lidé hledající bezpečí a lepší život se vydávají na cesty a prosí o pomoc. Známe to z doby před druhou světovou válkou, během ní i po ní. Apelujeme na vás všechny, abyste zachovávali humanistické postoje: být nablízku trpícím a snažit se jim pomoci. Nelze vyloučit, že s uprchlíky přicházejí do Evropy i nepřátelé a zločinci, kteří chtějí zneužít naši pohostinnost. Prověřovat migranty je sice složité, ale možné. Apelujeme na představitele EU, aby jednali rychle a s úctou k lidskému životu. Vyzýváme politiky, aby naši zemi neizolovali, ale hledali s našimi spojenci účinné řešení uprchlické krize a čelili hrozbám teroristických útoků. Ovšemže si nepřejeme v Evropě zavádění práva šaría. Ovšemže požadujeme od těch, komu nabízíme azyl, aby přijali za své respekt a úctu ke svobodě druhého.

Vyzýváme politiky, aby nezavírali oči před anexí cizích území a jiným porušováním mezinárodního práva. Varujeme před ruským nacionalismem, propagandou a znevažováním vítězství nad komunismem.

Braňme se populistům, kteří navádějí k násilí a netoleranci. Nenechme si vnutit naruby převrácené vlastenectví a nacionalismus. Advent je podle křesťanské tradice dobou očekávání a naděje. Terorismu, násilí a demagogii dokážeme čelit tehdy, vrátíme-li se k hodnotám, které náš národ učinily významným – k obraně základních lidských práv, svobody a demokracie.

Kolegium Paměti národa

Jan Dobrovský (předseda Kolegia Paměti národa)
Mikuláš Kroupa (zakladatel a ředitel Post Bellum)
Martin Kroupa (člen správní rady Post Bellum)
Jan Polouček (provozní ředitel Post Bellum)
Vít Makarius (člen správní rady Post Bellum)

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz