Elektronická komunikace

Smajlík prozradí, co jste za osobnost. Co sedí na vás?

Smajlík prozradí, co jste za osobnost. Co sedí na vás?
Zdroj: oficiální zdroj

Emoce a pocity jsou v textových zprávách nahrazovány smajlíky a také interpunkcí. Lidé si je ale nemusí vždy vyložit správně. Vědci v Americe zjistili, že v SMS konverzaci je běžná tečka na konci věty přijímána negativně a naopak vykřičník pozitivně. Mezi nejoblíbenější emotikony patří usmívající se smajlík, který představuje optimistického člověka.

Posílání a přijímání textových zpráv je jedna z nejběžnějších metod komunikace. Lidé se snaží i v elektronické podobě vyjádřit informace, které se běžně poznají z výrazu obličeje, gestikulace nebo tónu hlasu. V elektronických zprávách k tomu používají interpunkci a smajlíky. Ty ale velmi často mohou zapříčinit špatné pochopení sdělení.


Vědci z univerzity Binghamton zkoumali znaky v SMS zprávách. Výsledek výzkumu byl překvapující. Tečka na konci věty, která se v psané podobně běžně používá při ukončení výpovědi, je v SMS zprávách přijímána negativně. Podle testovaných značí neupřímnost. Oproti tomu vykřičník, který zdůrazňuje rozkaz, je vnímám kladně. Dokazuje, že autor zprávy o sdělení přemýšlel.

Související obsah


Výzkumu SMS zpráv se účastnilo 126 amerických vysokoškoláků, kteří se zapojili do elektronické komunikace s ostatními účastníky výzkumu. Používali veškeré dostupné smajlíky a interpunkční znaménka. Popisovali pocity, které v nich dané sdělení ve spojení s emotikony a znaménky vyvolalo. Více jak polovina z testovaných uvedla, že poslaná tečka dává vědět o odesílateli, že jedná bez citu.

Mezi nejoblíbenější emotikony zařadili usmívající se smajlík, který navozuje pozitivní naladění. Mrkající smajlík, který podporuje souhlas výpovědi a líbající smajlík, který vyjadřuje kladný vztah k příjemci. Takový obyčejný smajlík, ale může i mnohé vypovědět o odesílateli. Dá se tedy říct, že podle nejčastěji používaného smajlíka se pozná povaha člověka.

Rozřazení nejčastěji používaných smajlíků podle typu člověka:

:-) věčný optimista, spoustu věcí nemyslí vážně a stále se usmívá
;-) člověk, který jde s davem, často neumí prosadit svůj názor
:-( pesimista, vše, co se kolem něho děje, je špatné
:-* láskyplný člověk, miluje svět a svět miluje jeho
<:-( málo sebevědomý jedinec, připouští, že je hlupák
:-o naivka, oddaně důvěřuje okolí a výsledkům se diví

iva, TN.cz

K tématu Elektronická komunikace

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz