Novela

Prezident podepsal 9 důležitých zákonů! VELKÝ PŘEHLED

Prezident podepsal 9 důležitých zákonů! VELKÝ PŘEHLED
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Prezident Miloš Zeman podepsal v úterý devět důležitých zákonů. Mimo jiné stvrdil konec druhého důchodového pilíře, který zavedla vláda Petra Nečase. Posvětil také reformu hazardu a novelu zvyšující ochranu spotřebitelů.

Celkem podepsal prezident Miloš Zeman hned devět zákonů. Zásadní je konec takzvaného druhého důchodového pilíře, v němž mohli lidé část odvodů do penzijního systému odvést do soukromých fondů. Na penzi si tímto způsobem spořilo asi 85 tisíc lidí, kteří nastřádali 3 miliardy korun. V průběhu roku 2016 dostanou své peníze zpátky.

Prezident podepsal také zákon o jednorázovém příspěvku pro důchodce. V únoru dostanou ke svým penzím 1200 korun navíc, jeho výši schválil Senát minulý týden. Dohromady rozdělí stát seniorům 3,5 miliardy korun.

Zeman svým podpisem stvrdil i novelu loterijního zákona, která zvyšuje současnou 20procentní daň z hazardu. Loterie a kurzové sázky by měly být zdaněny 23 procenty a hrací automaty 28 procenty. Do státní kasy přinese novela více než dvě miliardy korun, se kterými už teď vláda počítá.

Další změnou, kterou Zeman odsouhlasil, je novela zákona o pedagogických pracovnících. Učitelé už se tak nebudou muset bát, jestli je ředitelé po výpovědi na konci školního roku zase v září vezmou zpět. Novela totiž zaměstnávání učitelů jen na školní rok zakazuje.

Související obsah

Rovněž prezident podepsal novelu zákona o spotřebních daních, která počítá s další daňovou podporou biopaliv. U vysokoprocentních biopaliv zavádí spotřební daň a zachovává jejich podporu. Zároveň zpřísňuje podmínky pro přimíchávání biosložek do běžných pohonných hmot, nově budou muset být v určité míře v každém litru.

Zeman posvětil také novelu zákona o ochraně spotřebitele, která by měla lidi lépe ochránit před takzvanými šmejdy. Uzákoňuje také pravidla pro registr dlužníků. Další ze zákonů, které v úterý prezident stvrdil, je norma o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu. Poslední dvě novely upravují dva z podepsaných zákonů.
 

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz