Počasí

Kdy přijde sníh a proč nikde není? Zeptali jsme se tří meteorologů

Kalendářní zima sice začíná už příští týden, podle počasí byste to ovšem nepoznali. A pokud doufáte, že se Česko konečně dočká sněhové pokrývky, máme pro vás špatnou zprávu - jen tak to nebude.

Redakce TN.cz oslovila tři meteorology, aby zjistila, kdy se konečně dočkáme sněhové pokrývky. Odpovědi nejsou právě povzbudivé. Zvlášť pro milovníky zimních sportů.


Experti také vysvětlili, proč jsou poslední týdny a měsíce tak nadprůměrně teplé. "Je to z důvodu převažujícího západního proudění, kdy se do Evropy dostává teplejší oceánský vzduch. To je způsobeno tím, že v oblasti Azorských ostrovů je mohutná tlaková výše a u Islandu naopak níže. Tento rozdíl tlaků vede k silnému proudění nad Atlantikem, které se pak dostává i do střední Evropy. Zimu by k nám přineslo jen proudění ze severu nebo východu Evropy, které je ovšem Atlantikem blokováno," vysvětluje meteorolog David Prantl ze společnosti InMeteo.
 


Meteoroložka Dagmar Honsová doplňuje, že vysoký tlak vzduchu také způsobil, že poslední týdny jsou skoro beze srážek - ať už dešťových či sněhových.
 


Tomáš Mejstřík z ČHMÚ připomíná, že letos už přece jenom sněžilo, i když bílá pokrývka neměla příliš dlouhého trvání. "První výraznější sněžení letošní zimy už bylo, dokonce 24. listopadu ležel sníh asi na polovině stanic na našem území," říká meteorolog.


Související obsah


Pokud ovšem plánujete sněhový deficit kompenzovat pobytem v Alpách nebo jiných vysokých horách, třeba mezi Vánocemi a Novým rokem, tak raději počkejte.


"Podle globálních numerických modelů to vypadá i do budoucna na teplé dny, převážně s deštěm i na horách - a to jak u nás, tak nad Alpami nejméně do konce roku. Ani podmínky pro umělé zasněžování nebudou právě ideální," varuje Honsová.


Prantl navíc upozorňuje, že letošní prosinec možná bude nejteplejší v historii měření.
 


"Prvenství zatím drží prosinec z roku 1934. První polovina letošního prosince byla o přibližně 4 °C teplejší, než je obvyklé, a v Praze Klementinu, kde se měří již od roku 1775, je šestá nejteplejší. Podle současných předpokladů má být ovšem druhá polovina prosince ještě teplejší a může tak překonat i rok 1934," říká meteorolog.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

To je ale podívaná: Takhle krásná moderátorka Petra Svoboda řádila ve Špindlu!

FOTO: Horor na pódiu SuperStar! Veroniku Danišovou dusil umělý sníh

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz