Blesk

Kam uhodí blesk nejčastěji? Vědci znají přesné místo na Zemi! MAPA

Kam uhodí blesk nejčastěji? Vědci znají přesné místo na Zemi! MAPA
Zdroj: Profimedia

Máte rádi bouřku? A fascinují vás blesky? Ano? A tušíte, kam blesky míří nejčastěji. Na planetě samozřejmě existuje místo, kam blesky uhodí nejčastěji. A vědci přišli na to, kde je.

Říká se, že blesk nikdy neudeří dvakrát na stejné místo. Ale není to tak úplně pravda. Vědci z Americké geofyzikální unie přišli na to, kam blesky na planetě udeří nejčastěji. Tím místem je venezuelské jezero Maraciabo. Jezero podle vědců dostane zásah bleskem ve 297 dnech z 365, což je celý rok.

Jezero Maracaibo je známé pro svou vysokou hladinu elektroaktivity. A letos se dostalo do Guinessovy knihy rekordů jako místo s největším počtem zásahu blesky. Podle dat ze satelitu, které využívají speciální senzory, dokážou vědci určit místo zásahu blesků s větší přesností, než kdykoliv předtím.

Související obsah

Data, podle kterých bylo místo nejčastějších zásahů bleskem, určeno, pochází z let 1998 až 2013. A podle těchto dat vědci určili bod, kde se do jezera Maracaibo vlévá řeka Catacumbo. A právě to je bod s nejčastějším zásahem blesků.

Zdroj: tn.cz/ google Maps

Že je to právě toto místo, není náhodné. Jezero Maraciabo je ve Venezuele v pohoří Andy. Vzhledem k jeho poloze - leží v mezihorské propadlině mezi hřbety Sierra de Perija na západě a Cordilera de Mérida na východě. Jezero je blízko Karibského moře v horách nad ním se setkávají vzdušné proudy jak z Atlantického, tak Tichého oceánu. A právě střety těchto vzdušných proudů a klimat a studený horský vzduch způsobují časté bouřky doprovázené právě blesky.

Když se nad jezerem bouří, tak podle vědců zasáhne jezero až 28 blesků každou minutu, tedy skoro jeden blesk za dvě vteřiny.

Související obsah

Další místa, kam blesky na planetě často uhodí je třeba horská vesnice Kifuka v Demokratické republice Kongo, kde se během roku blýská až ve 232 dnech, což vesnici řadí na druhé místo právě za jezero Maracaibo. 

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz