Hry

10 her, které jsme v mládí hráli pořád! Znají je vůbec dnešní děti?

10 her, které jsme v mládí hráli pořád! Znají je vůbec dnešní děti?
Zdroj: Profimedia

Dnešní děti už nejspíš neznají hry, které venku hrávali jejich rodiče. Některé z nich by jim možná dokonce připadaly hodně zvláštní. Všechny byly ale hodně populární a vzpomíná se na ně dodnes.

Pamatujete si hry, které jste hráli jako děti venku? Některé z nich už dnešní děti nejspíš neznají a dávají přednost jiným, hlavně s využitím moderních technologií. Hra na schovávanou, na babu nebo na slepou bábu je klasika, co ale ty méně známé? Připomeňte si je!

Krvavý koleno (na Moravě Krvavý dědek)

Za hororovým názvem, se skrývá obdoba klasické honičky. Existuje více verzí hry, základ ale zůstává stejný. Vybere se jedno dítě, které bude představovat Krvavé koleno. S dalším hráčem se domluví, v kolik hodin začne chytat děti, např. v pět. Pak hráči odříkávají: "První hodina odbila, lampa ještě svítila. Druhá hodina odbila, lampa ještě svítila..." až do páté hodiny. V tu chvíli hráč domluvený s Kolenem zakřičí: "Lampa zhasla!" a Krvavé koleno začne děti chytat. První polapený je nové Krvavé koleno.

Skákání gumy

Guma se nevyhnula snad nikomu, kdo v minulém století chodil do školy. Princip byl jednoduchý. Dva lidé se postavili čelem k sobě a delší okrouhlou gumu si navlékli kolem kotníků. Dítě uprostřed muselo přeskákat určitou sestavu, postupně se ve skákání vystřídali všichni. Kdo to zvládl, postupoval o "třídu" výš, a guma se posunuvola postupně do výše půli lýtek, kolen, půlky stehen a tak dále. Podrobná pravidla si přečtěte zde.

Související obsah

Tleskací hry

Existují více typů tleskacích her, u každé z nich byl ale důležitý rytmus, který určovala říkanka nebo píseň. Některé hrály dvojice jen pro ukrácení dlouhé chvíle a snažily se hlavně odtleskat sestavu bezchybně, případně ve zrychlujícím se tempu. Příkladem může být "Rybana jede na koni" nebo "Měl jsem ženu". V jiných hrách muselo dítě svého protivníka vyřadit, jako třeba ve "Šly tři opice" nebo "Un bai vari vari vasinbo".

Hututututu

Hráči se rozdělili na dva týmy a z jednoho družstva se následně nějaký odvážlivec vrhnul mezi své protivníky. Snažil se jich co nejvíce plácnout a pak se dostat zpátky na svou polovinu. Jenže to nebylo vůbec lehké, soupeři se na něj sesypali a nechtěli ho pustit zpět. Pokud se mu to přece jen povedlo, všichni, kterých se dotkl, vypadli. Podobně se hrály i Rybičky a rybáři.

Související obsah

Cukr, káva, limonáda

Jedno z dětí stojí opodál zády k ostatním a odříkává: "Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum!" Na poslední slovo se prudce otočí a v té chvíli musí všichni "zkamenět". Jakmile se někdo pohne, je poslán na start. Při hře se často vyřizovaly účty a vzniklo hodně hádek na téma "já jsem se ale nepohnul".

Honzo, vstávej

Jeden hráč si stoupne před ostatní, např. na opačnou stranu místnosti. Každému postupně říká: "Honzo, vstávej" a dotyčný mu odpovídá otázkou: "Kolik je hodin?" Odpověď zní například: "Pět slepičích", "dva mravenčí" a "tři sloní" a "Honza" popojde o dané kroky dopředu. První, kdo dojde až k hráči na opačné straně místnosti, vyhrává.

Související obsah

Školka s míčem

Školkou si mohl krátit čas i člověk sám. Házelo se míčem o stěnu paneláku, školy nebo jakoukoliv jinou. Mezi házením a chytáním míče bylo většinou nutné něco udělat (tlesknout, otočit se...). Podobně se dá hrát školka také se švihadlem. Nejčastější varianta školky s míčem je tato:

10x hodit o zeď
9x hodit o zeď, aby míč dopadl a odskočil, a chytit
8x hodit a tlesknout před tělem
7x hodit a tlesknout před i za tělem
6x hodit a chytit levou rukou
5x hodit a chytit pravou rukou
4x hodit pod pravou nohou
3x pod levou nohou
2x hodit zády ke zdi otočit se a chytit
1x hodit a otočka a chytit

Král vysílá své vojsko

Další drsná hra, kterou dokonce učitelky zakazovaly. Děti se rozdělily na dvě "vojska" a postavily se do dvou řad proti sobě. Hráči každého vojska se drželi za ruce. Kapitán prvního vojska vyslal jednoho vojáka, který měl prorazit soupeřovy hradby, tedy protrhnout spojení jejich rukou. Když se mu to napoprvé nepodařilo, stal se zajatcem a přešel do druhého týmu. Pokud se mu to podařilo, vzal do svého vojska dva zajatce. Vojska se pravidelně střídala a hra končila, když bylo jedno vojsko celé zajaté.

Přebíraná

Klasická hra s provázkem. Předpokladem byly zručné prsty a dobrá paměť, protože stačila jedna chyba a muselo se začít znovu. V přebírání šlo pokračovat prakticky donekonečna, střídaly se figury "kolébka", "dopis", "voda", "oko" a další.

Vyvolávka

Jeden hráč má míč, ostatní stojí kolem něho. Určený hráč vyhodí míč vysoko do vzduchu a říká: "vyvolávám, vyvolávám..." a dosadí jméno některého z hráčů (např. Martina). Vyvolaný hráč se snaží míč chytit. Když se mu to podaří, vyvolává dalšího. Pokud míč nechytne, ostatní utíkají co nejdál a vyvolaný běží za míčem. Když ho konečně chytí, vykřikne: "Stop!" Všichni se zastaví, jen hráč s míčem udělá 3 kroky k vybranému hráči a hodí míč po něm. Jeho trefa rozhodne o dalším vyvolávajícím. Pokud se netrefí, má "mimino" (případně "vajco") a vyvolává sám. Hráč se třemi "miminy" dostane od ostatním nelichotivou přezdívku, pod níž je také vyvoláván.

Pamatujete si ze svého dětství nějaké další hry? Napište nám je do komentáře pod článkem nebo na Facebooku. Děkujeme.
 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vánoce v duchu naděje: Patricie Solaříková a Michael Foret rozdávali radost dětem! Čím je potěšili?

FACEBOOK HLÁSÁ: Máte v přátelích děti? Tak pozor! Můžete se dostat do pořádných problémů

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz