Mobilní operátor

KONTROLA mobilních operátorů: Který vyšel ve srovnání nejlépe?

KONTROLA mobilních operátorů: Který vyšel ve srovnání nejlépe?
Zdroj: Mediafax

Patrně každý majitel mobilního telefonu využívá služeb některého z operátorů. Ale ruku na srdce, víte přesně, co vám ten váš nabízí, a přečetli jste si smlouvu opravdu důkladně? Český telekomunikační úřad (ČTÚ) se zaměřil na nekalé praktiky operátorů. Který z testu vyšel nejlépe?

Srozumitelnost smlouvy, automatické prodlužování smluv nebo třeba vrácení nevyčerpaného kreditu u předplacených služeb, to jsou některé z kategorií, na které se při analýze ČTÚ zaměřil. A v některých oblastech operátoři pořádně pohořeli.

ČTÚ v průběhu listopadu analyzoval smluvní dokumentaci všech tří síťových operátorů (O2, T-Mobile, Vodafone) a významného poskytovatele připojení k internetu (UPC). Výsledky shrnul do dokumentu, který informuje o tom, které jednání je ze strany mobilních operátorů neférové a které je naopak v pořádku a v souladu s Doporučením ČTÚ.

Analýze byly podrobeny ty nejnovější smluvní podmínky jednotlivých operátorů. U operátora O2 od 1. 9. 2015, u T-Mobile o smluvní podmínky účinné od 26. 1. 2014, u Vodafone od 5. 1. 2016 a u UPC od 15. 1. 2016.

Související obsah

Výsledky pro větší přehlednost uspořádal do tzv. spotřebitelského semaforu. Zelenou barvou je označena oblast, která je v souladu se zákonem a respektuje také Doporučení ČTÚ. Červenou barvu naopak obdržel ten, jehož dokumentace je nesrozumitelná, neurčitá nebo neúplná. Oranžová je střední cesta, to znamená, že některé aspekty dané oblasti jsou vyhovující, jiné jsou ale nesrozumitelné nebo neurčité.

Zdroj: ČTÚ

O2 podle semaforu nepředkládá zákazníkům úplně srozumitelnou smlouvu, dále s nimi jedná nefér v případě automatického prodloužení smlouvy nebo třeba jednostranné změny smlouvy. Kompletní popis prohřešků tohoto operátora si přečtěte zde:

Hodnocení smluvních podmínek O2

Typ souboru:pdf

T-Mobile vyšel z velkého srovnání úplně nejlépe. V hodnocení služeb dostal pětkrát zelenou. Pochybil ale například při automatickém prodlužování smlouvy či její jednostranné změně. Kompletní popis prohřešků tohoto operátora si přečtěte zde:

Hodnocení smluvních podmínek T-Mobile

Typ souboru:pdf

Nejvíce červených políček si vysloužil Vodafone. Ten nejenže má podle ČTÚ nesrozumitelné smlouvy, ale nejasné je také ujednání o smluvních pokutách či výpovědi smlouvy. Kompletní popis prohřešků tohoto operátora si přečtěte zde:

Hodnocení smluvních podmínek Vodafone

Typ souboru:pdf

UPC jakoby se teprve rozjížděl. Úplně obstál jen v jedné kategorii, jinak před zákazníkem tajemně mlží nebo podmínky vůbec nesplňuje. Kompletní popis prohřešků tohoto operátora si přečtěte zde:

Hodnocení smluvních podmínek UPC

Typ souboru:pdf

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz