Havel

Před 4 lety zemřel Václav Havel! Česko se ponořilo do smutku

První prezident České republiky Václav Havel zemřel 18. prosince roku 2011 na své chalupě na Hrádečku. Lidé po celé republice si ho připomínají na různých vzpomínkových akcích.

Zastánci, blízcí přátelé a obdivovatelé Václava Havla mohou dnes navštívit několik míst jak v hlavním městě, tak v Brně, Českých Budějovicích, Litomyšli, Opavě nebo v Pardubicích a vzpomenout na bývalého prezidenta, spisovatele a dramatika.

Související obsah

Uplynuly čtyři roky od úmrtí Václava Havla. K uctění památky se můžete účastnit pochodu "Srdce na Hrad", vyhrnout si nohavice anebo navštívit promítání filmu Občan Havel.

V kostele sv. Anny v Praze odslouží rekviem arcibiskup Dominik Duka, Havlův přítel a dřívější spoluvězeň.

Zdroj: isifa.com

Největší účast bude mít pravděpodobně akce s názvem Srdce na Hrad/Havel navždy. Průvod poputuje z Václavského náměstí na Pražský hrad, kam příznivci donesou obrovské srdce vytvořené akademickým malířem Ondřejem Krajánkem. "Doneseme na hrad to, co se nejen z něj, ale z lidí v celé naší republice, postupně vytrácí. Doneseme a vrátíme tam SRDCE. Patří na Hrad stejně tak jako pravda a láska", píší organizátoři.

Zdroj: isifa.com

Na počest prezidentovi dávné příhody s vyhrnutými kalhotami na vojenské přehlídce si lidé dnes povytáhnou kalhoty, aby dali najevo svou sounáležitost. K "popotažení nohavic" se přidají i občané z jiných států, například Velká Británie, Německo, Francie, Polsko či Ukrajina.

Zdroj: isifa.com

V odpoledních hodinách uspořádá divadlo Alfréd třetí ročník Čtení z Havla, kam si lidé mohou přijít v průběhu odpoledne a večera přečíst nebo jen poslechnout oblíbenou pasáž z některé z knih a divadelních her.

Zdroj: isifa.com

Další pietní symbolickou událostí je zapálení svíček a stvoření světelného srdce pro Václava Havla na Náměstí Wuchterlova - Kafkova.  
 

Svíčky se rozsvítí také v Opavě před Slezským divadlem. V Litomyšli koná výstava fotografií s názvem "Nic mi není cizí", v Pardubicích se bude promítat film Občan Havel. 

sTD
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz