Štědrý večer

Za štědrovečerní večeři si letos připlatíme. Na kolik nás vyjde?

Přípravy na Vánoce vrcholí a spousta lidí už nakupuje i potraviny přímo na svátky. A co máme čekat? Typicky česká vánoční večeře bude stát letos více než loni.

Podražily brambory i kořenová zelenina, také za kapra si mírně připlatíme, naopak vajíček letos můžeme dát do salátu klidně víc, meziročně totiž výrazně zlevnila.

Jestli se v těchto dnech vydáte na nákup, připravte se na to, že podobný nápad měly i tisíce dalších lidí. Už parkování bude taková první zkouška, jestli vaše nervy předvánoční 'pohodu' zvládnou. Druhou bude představovat proplétání s nákupním košíkem mezi přecpaných regálech.

Potraviny, které jsou potřeba k přípravě tradiční štědrovečerní večeře letos podražily. Za základní suroviny a sedmičku vína zaplatila reportérka televize Nova necelých dvě stě korun. Nejdražší položkou z celého nákupního seznamu je ale kapr.

Související obsah

Za kapra dáme letos v průměru 87 korun za kilo, tedy o korunu více než loni. V některých městech však podražil víc. "Je to o sedm korun dražší, kilogram stojí devadesát šest korun," říká například prodejce kaprů z Olomouce.

A jak tedy vypadá účtenka za štědrovečerní večeři? Základní suroviny na salát 76 korun, dvou a půl kilový kapr 240 a k tomu bílé víno – celkem nás tedy sváteční večeře pro čtyři lidi vyjde zhruba na 420 korun.

I když lidé obvykle utrácení za jídlo na Vánoce moc neřeší, ušetřit se dá. Obchodní řetězce totiž právě v těchto dnech nabízejí předvánoční slevy, které se týkají přísad do bramborového salátu, ovoce, zeleniny, vína nebo sýru. Když budeme nakupovat chytře, ušetříme.
 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Štědrý večer

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz