Stavební spoření

Spoříte dětem na bydlení? Konečně nebudete muset k soudu!

Desetitisícům rodin a hlavně soudům v České republice by se mělo ulevit. Rodiče totiž už nebudou muset k soudu kvůli vyplacení peněz ze stavebního spoření dítěte. Tedy alespoň ne v případě, pokud budou chtít končící spoření jen vybrat.

Situaci před dvěma lety zkomplikoval nový občanský zákoník a soudy byly zahlceny. Podle statistik jsou teď v České republice asi 4 miliony stavebních spoření. U zhruba půl milionu smluv spoří rodiče dětem.


Hodiny strávené u soudu kvůli stavebnímu spoření by měly být minulostí. Bez souhlasu justice ale nepůjde ukončit všechny takzvaně dětské smlouvy o stavebním spoření, i když peníze na účet posílají rodiče.


"V případě, že smlouva je ukončena po šesti letech. To znamená, že všechny příspěvky na ni byly vyplaceny - pak je to jen běžná správa jmění dítěte, která vyžaduje souhlas obou rodičů," vysvětluje poslanec Marek Benda. Doteď musel všechny tyhle případy řešit soud.


Související obsah


"Nakládání se stavebním spořením, kde rodiče spořili a pak jsou omezeni, je hloupé a zatěžuje to naše soudy," má jasno další poslanec Petr Gazdík.


Podle některých politiků šlo celkově o desetitisíce soudních jednání. Novelu už schválil ústavně-právní výbor Sněmovny. Původně opoziční návrh, který se vejde na jediný list papíru, podpořili jeho členové jednohlasně.


Někteří poslanci namítají, že novela myslí jen na stavební spoření a zapomíná se na jiné podobné produkty Diskuze v parlamentu tak může být ještě hodně dlouhá.

pez, Martin Šnajdr, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz