Konec světa

Geniální vědec varuje: Lidstvu hrozí zánik! Riziko se stále zvyšuje

Geniální vědec varuje: Lidstvu hrozí zánik! Riziko se stále zvyšuje
Zdroj: TN.cz / isifa.com

Lidstvu hrozí zánik! Myslí si to světoznámý britský fyzik Stephen Hawking. Rizika, kvůli kterým je populace ohrožena, jsou výsledkem lidské činnosti. Patří mezi ně možnost jaderné války, globální oteplování i geneticky upravené viry. A další prý ještě přijdou.

Lidstvo může podle Hawkinga dlouhodobě přežít, jen pokud založí kolonie na jiných planetách. "I když je pravděpodobnost katastrofy v určitém roce poměrně nízká, v průběhu času se zvyšuje a stává se téměř jistou," prohlásil v jedné z přednášek, které vysílá rozhlasová stanice BBC.

Lidstvo podle něj na Zemi zanikne během tisíců let. "Do té doby bychom měli prozkoumat vesmír dále, aby katastrofa na Zemi neznamenala konec lidské rasy vůbec. Soběstačné kolonie ale nejsme schopni založit během sto let," zdůraznil fyzik.

Mezi hlavní rizikové faktory, které by mohly způsobit zánik Země, podle něj patří jaderná válka, globální oteplování a geneticky upravené potraviny i viry. Další pokroky v oblasti vědy a techniky navíc budou vytvářet nové možnosti toho, "jak se věci mohou pokazit".

Související obsah

Podle BBC je ironií, že zrovna Hawking jako prominentní vědec označuje vědecký pokrok za zdroj nových hrozeb. Známý fyzik také často upozorňuje na riziko umělé inteligence, která by získala dostatečnou moc a lidstvo by vyhynulo. Zároveň je ale přesvědčený, že lidé vymyslí způsob, jak toto riziko eliminovat.

"Pokrok nezastavíme ani nezměníme, takže musíme rozpoznat nebezpečí a dostat ho pod kontrolu. Jsem optimista a věřím, že to dokážeme," uvedl Hawking s tím, že je důležité, aby i budoucí generace výzkumníků braly na vědomí, že vědecký a technický pokrok mění svět.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

KONEC SVĚTA: 5 důvodů, proč má být rok 2016 pro Zemi ten poslední! Bude to na Valentýna?

Vědci varují před skutečnou katastrofou. Zemětřesení má zabít 40 milionů lidí

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz