Antikoncepce

Sophii (16) zabila antikoncepce, kterou užívají i Češky

Sophii (16) zabila antikoncepce, kterou užívají i Češky
Zdroj: Profimedia

Velkou tragédii řešili soudní lékaři v britském Blackburnu. Teprve šestnáctiletá Sophie Murrayová zemřela na začátku listopadu. Vyšetřování teď ukázalo, že za její smrt mohla krevní sraženina, která se jí dostala do plic. Sraženinu zřejmě způsobila obyčejná antikoncepční pilulka.

Šestnáctiletá Sophie brala antikoncepční pilulky Microgynon, které jsou dostupné i na českém trhu, osm měsíců. Během října si ale začala stěžovat na bolest hrudníku a na to, že nemůže popadnout dech. Její obvodní lékař si myslel, že dívku trápí astma a Sophie předepsal inhalátor.

Bohužel se ukázalo, že dívčin zdravotní stav byl mnohem vážnější. Její matka Shelley Crichtonová prozradila, že Sophie se 8. listopadu ráno probudila a nemohla dýchat. Dívka měla záchvat a její rty úplně zmodraly. I přes rychlý převoz do nemocnice už lékaři dívku nedokázali zachránit a Sophie ještě téhož dne zemřela.

Soudní lékař Richard Prescott zjistil, že Sophie zemřela na plicní embolii způsobenou hlubokou žilní trombózou, k jejímuž vzniku přispěla právě antikoncepční pilulka, kterou Sophie brala. V jejím těle našel sraženinu mající průměr 8 milimetrů. Kdyby se ji podařilo objevit včas, mohla Sophie dostat léky na ředění krve a přežít.

Zdroj: Profimedia

"Všechny kombinované antikoncepční přípravky mírně zvyšují riziko vzniku krevních sraženin," potvrdila TN.cz i tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Lucie Šustková. "Je proto nutné zvážit všechny okolnosti a rizikové faktory, které by mohly ke vzniku krevní sraženiny přispět," dodává. Riziko je vyšší, pokud má pacientka nadváhu, cukrovku, kouří nebo má třeba onemocnění související s krevním tlakem.

Z deseti tisíc žen, které antikoncepci berou, se objeví žilní trombóza u každé šesté, řekla Daily Mirror odbornice na náhlá a nečekaná úmrtí Joanne Birchová. U žen, které pilulky neberou, se žilní trombóza objevuje jen u 2 případů na 10 tisíc žen. Případy, kdy by trombóza nakonec vedla k úmrtí pacientky, jsou ale velmi řídké.

Související obsah

Obvodní lékař Paramundayil Joseph, kterého Sophie navštěvovala, vyšetřoval dívku jen tři dny před její smrtí. Sophie totiž nezabíral předepsaný inhalátor. Doktor Joseph jí předepsal jiný. Test na hlubokou žilní trombózu nepředepsal kvůli věku, tomu, že dívka neměla nadváhu a byla nekuřačka, neměla trombózu v rodinné anamnéze a neměla žádné otoky na noze.

"Stává se to (trombóza) u starších žen, které berou pilulku hodně let. Předepisuji je 31 let a tohle se až do teď nestalo. Je to velmi vzácné a velmi smutné," řekl doktor Joseph Daily Mirroru.

Související obsah

"Dlouhodobé studie naznačují, že může být spojitost mezi užíváním pilulek (takzvaných kombinovaných orálních kontraceptiv nebo kombinovaných pilulek) a zvýšeným rizikem výskytu krevních sraženin v žílách nebo tepnách, embolií, srdečním záchvatem nebo mozkovou příhodou. Výskyt těchto stavů je vzácný," stojí v českém příbalovém letáku antikoncepčních pilulek Microgynon, které Sophie brala.

Související obsah

Uživatelky jsou nabádány, aby v případě, kdy se u nich objeví symptomy hluboké žilní trombózy, plicní embolie, arteriálního tromboembolismu, cévní mozkové příhody, uzavření jiných tepen krevní sraženinou nebo srdečního záchvatu, které jsou v příbalovém letáku podrobně popsané, přestaly Microgynon okamžitě užívat a navštívily lékaře.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Žena chtěla po dvou dětech antikoncepci! Ale ta s ní udělala něco šokujícího! Ani lékaři nevědí, co dělat

Panna, a přesto těhotná? Děsivý nález u gynekologa v břiše mladá studentky

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz