Barbie

Barbie jako muslimka! V hidžábu a dlouhé sukni pobouřila internet

Barbie jako muslimka! V hidžábu a dlouhé sukni pobouřila internet
Zdroj: Instagram

Barbie s muslimským šátkem? Opravdová od Mattela sice zatím není, ale fanoušky už si získala. Mladá muslimka halí dokonalá těla populárních panenek do dlouhých sukní a tradičních hidžábů. Na Instagramu ji sleduje tisíce lidí a Nigerijka dokonce začala přijímat objednávky.

Panenka Barbie už desítky let představuje ženský ideál a udává módní trendy. Firma Mattel, která oblíbenou hračku vyrábí, už představila různé úpravy - kromě variace oblečení a stylů teď vytváří realističtější panenky s různými barvami pleti. Muslimka tady ale ještě nebyla.

Proto se nigerijská farmakaložka Haneefa Adamová rozhodla vytvořit "hidžarbie". Panenky obléká do tradičního muslimského oděvu včetně hidžábu, podle kterého upravenou hračku nazvala. Oblečení pro Barbie sama šije, často podle značkových modelů.

"Uvědomila jsem si, že jsem Barbie nikdy neviděla oblečenou v hidžábu. Rozhodla jsem se založit si účet na Instagramu a obléknout ji právě takhle. Je velmi důležité, aby byla panenka oblečená stejně jako já," uvedla pro CNN 24letá Haneefa. Chyběla jí totiž panenka, která by byla podobná dívkám v její kultuře.

Zvláštně oblečenými panenkami vyvolala na sociálních sítích bouřlivou diskuzi. Někteří lidé označují její hračky za nástroj propagandy. "Je to směšné. Hidžáb je známka útisku. Co bude dál, Ken se čtyřmi ženami?" píše jeden z diskutujících. "Barbie by nikdy hidžáb nenosila! Když k tomu ale byla donucena, bude teď Ken nosit sebevražednou vestu?" ptá se s vtipem další.

Jiní Haneefu podporují. "Nejsme sice muslimové, ale takovou panenku bych své dceři klidně koupila. Je krásná," napsala jedna z žen, které účet sledují. "Když vznikly obézní, hipsterské a homosexuální panenky, nikdo nic nenamítal. Přijde hidžarbie a všichni se můžou zbláznit," okomentoval situaci další fanoušek.

Související obsah

"Původ to má v mém náboženství a kulturní identitě. Způsob, jakým je moje Barbie oblečená, je jednoduchý a není na tom nic špatného," hájí se Haneefa. Chce prý poskytnout vzor pro muslimské dívky a odstranit mýty, které ve společnosti ohledně šátků panují.

Do budoucna chce Haneefa do tradičního oděvu obléct také černošku a další panenky tmavší pleti. Do několika měsíců chce také začít přijímat objednávky a svoje upravené panenky prodávat.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Muslimka boří mýty! S hidžábem na hlavě se stala tváří světové módní značky. I v Česku

Muslimové v Česku? Dara Rolins oblékla sebe i dceru do hidžábu

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz