Zajímavosti

Rozvoj letadel X, dostáváme se blíž čistšímu letectví?

Rozvoj letadel X, dostáváme se blíž čistšímu letectví?
Zdroj: NASA

Americká organizace NASA potvrdila, že pokud bude schválen rozpočet, chystá v příštím roce spustit aviatický projekt, který má přinést výrazně čistší, tišší a také rychlejší letadla a helikoptéry. Odvážný plán NASA Aeronautics si klade za cíl vytvořit nový design strojů, díky kterému se výrazně sníží spotřeba paliva, emise a hluk, který letadla vydávají při pohybu ve vzduchu i na zemi.

To, že se NASA zabývá vesmírným výzkumem ví asi každý, její další projekty, které již nesklízí takovou pozornost, ale také rozhodně stojí za pozornost. Součástí plánu na příštích 10 let je projekt New Aviation Horizons, ambiciózní podnik, který si klade za cíl navrhnout, postavit a létat se zcela novými experimentálními stroji, které se nazývají X-planes.

Stroje s označením X-planes jsou experimentální letadla, helikoptéry a občas rakety, díky kterým NASA a americké letectvo testuje nové technologie a revoluční designy. Za posledních 70 let vzniklo velké množství letadel s tímto označením, u většiny z nich se neočekávala větší produkce, některá z nich dokonce ani neopustila rýsovací stůl. Výjimkou je model Lockheed Martin X-35, který vešel do produkce jako F-35 Lightning II.

NASA si od projektu slibuje využití nových technologií. Mezi ty patří například použití hybridních nebo zcela elektrických motorů, využití nových lehkých kompozitních materiálů, revolučního designu trupu, který slučuje trup a křídla do celistvějšího tvaru, pokročilý design turbín, díky kterému se zvýší výkon a sníží hluk, klapky měnící tvar křídla nebo dokonce testování nového nátěru, na kterém by se neměly zachytávat zbytky hmyzu a nečistot.

Související obsah

"Jsme na správném místě, ve správnou dobu, se správnou technologií. Potenciál těchto technologií se nedá odhalit na klasických válcovitých tvarech současných letadel. Potřebujeme nový X-plane, abychom mohli ukázat, že nové technologie mohou letectví udělat více přátelské k životnímu prostředí," vysvětlil jeden z vedoucích pracovníků projektu Jaiwon Shin.

Související obsah

Jedním z takovýchto strojů má být nadzvukové letadlo, které poletí na bio-palivo a bude při překonání rychlosti zvuku vytvářet tak tichý sonický třesk, že ho lidé na zemi sotva uslyší. V rámci programu budou první testy probíhat na zmenšených modelech letadel. První letadla mají vzlétnout kolem roku 2020.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Návštěva z vesmíru? Pasažér letadla vyfotil oblacích strašidelnou postavu

AMERIKOU HÝBE KOČIČÍ SKANDÁL: Kvůli české topmodelce nouzově přistálo letadlo. Už sedí

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz