Vaše téma

Chovanec: "Když pošleme vojáky na hranice, je to konec Evropy!"

Hostem pořadu Vaše téma byl ministr vnitra Milan Chovanec. Většina otázek směřovala na migrační krizi a na summit Evropské unie a Turecka. Bezpečnost je podle Chovance potřeba zajistit na vnější hranici, jak to budeme řešit opevňováním naší hranice, bude to konec Evropy, říká ministr vnitra.

Moderátorka Michaela Šmídová si do pořadu Vaše téma pozvala ministra vnitra Milana Chovance. Ptala se ho mimo jiné na to, jak vnímá dohodu Evropské unie s Tureckem. "Velké nadšení z toho nesdílím. Evropa se musí spoléhat na sebe a vytvořit mezinárodní policejní jednotky určené k ochraně vnější hranice," uvedl Chovanec v pořadu Vaše téma.

Dohodu vnímá jako dobrý "půl krok", ale funkční bude jen tehdy, pokud EU bude důsledně hlídat vlastní vnější hranici. Hodnotit ji si ale troufne až s odstupem několika týdnů. "Ty peníze Turecku můžeme dát, ale jen tehdy, přinesou-li konkrétní výsledky. U každého vynaloženého eura je potřeba zkontrolovat, jestli to má nějaký efekt."

Obdobně mluvil ministr vnitra také o Řecku, které žádá o pomoc na zvládnutí uprchlické krize. "Řecko teď zažívá to, co předtím prožívaly jiné evropské státy. Má na svém území několik desítek tisíc migrantů. Předtím je ale během pár dní pouštělo dál do Evropy. Na druhou stranu, Řekové prostě peníze nemají," vysvětluje Chovanec s tím, že i v případě Řecka je potřeba, aby se důsledně kontrovalo, jestli Řecko peníze používá účelně a že nekončí v černé díře.

Podle Chovance je potřeba, aby Evropa měla vedle ekonomické síly také sílu vojenskou. "Jinak nebudeme schopni řešit další migrační krize. Tahle není poslední, budou přicházet další," varuje Chovanec.

Se zajištěním bezpečnosti České republiky je potřeba začít už na řecko-makedonské hranici. Je to levnější, než oplocovat vlastní hranice. "Makedonie je malá země, je v politické krizi, čekají ji předčasné volby. Přesto má vůli Evropě pomoci. Po EU chtějí ale jednu zásadní věc. Chtějí slyšet jasné stanovisko, co ta Evropa chce. A to bychom chtěli taky," řekl Chovanec v pořadu Vaše téma.

Dohodu s Tureckem ještě můžou ohrozit soudy pro lidská práva, pokud rozhodnou, že Turecko není bezpečná země, kam je možné z Řecka vracet migranty. Podstatné je ale konečně vytvořit funkční hotspoty, registrovat uprchlíky a vracet migranty. "Není možné, aby jako letos prošlo až do Švédska celou Evropu bez registrace 50 % uprchlíků," řekl Chovanec.

Ministr mluvil i o tom, jaké bezpečnostní opatření by Česká republika zavedla, kdyby se sama dostala pod tlak migrační krize. "Pokud by Bavorsko zavřelo a oplotilo hranici s Německem, vyšleme naše lidi na hranice a budeme migranty posílat zpět do Rakouska. To bude ale konec Schengenu, bude to konec Evropy," varuje Chovanec.

Za efektivní způsob pomoci uprchlíkům považoval, když si státy, které chtějí pomoci, vyhlédnou lidi přímo v uprchlických táborech v konkrétní zemi a letecky si je převezou na vlastní území. Tím navíc připraví o zisk desetitisíce převaděčů, kteří na uprchlické krizi parazitují.

Česko mělo v rámci povinných kvót, se kterými Sobotkova vláda nesouhlasila, ale nakonec se podřídila konsensu v rámci EU, přijmout uprchlíky z Řecka a Itálie. Řekové a Italové ale nejsou schopni vybrat příslušné lidi, kteří by byli na přesun do ČR vhodnými kandidáty. Teď by do Česka mohli zamířit Syřané, kteří jsou v uprchlických táborech v Turecku. "Do České republiky ale nechce prakticky nikdo," říká Chovanec.

Chovanec se vyjádřil také k další kandidatuře Miloše Zemana na úřad prezidenta. "Je stále vnímán jako levicový politik a součást ČSSD. Je potřeba zakopat válečnou sekeru. Ale na to, koho budeme nominovat, na to je ještě brzo. Prezident a premiér by ale měli souznít, protože to země potřebuje," komentoval vztah mezi Bohuslavem Sobotkou a Milošem Zemanem Chovanec. Tvrdil ale, že ve většině bodů se oba politici shodnou. Rozkol panoval jen v otázce povinných kvót, proti jejichž přijetí se Sobotkova vláda rozhodla nesoudit.

Související obsah

Řeč přišla také na kauzu poslance Štěpána Stupčuka, kterého policejní hlídka objevila u jeho havarovaného vozu opilého. Poslanec tvrdí, že neřídil. "Je předčasné to řešit. Ale jak pana kolegu znám, tak se k tomu postaví jako chlap a vše vysvětlí primárně sociální demokracii a samozřejmě také veřejnosti," předpovídá ministr vnitra.

Chovanec proslul úspěšným bojem s nadváhou, takže nemohla chybět také otázka na jeho váhu. "Trošku jsem přibral, ale už jsem také zase něco zhubnul. Sedavé zaměstnání politika je bohužel velkou nevýhodou. Naštěstí to kombinuji se sportem, jinak by to bylo ještě mnohem horší. Ale už jsem osm kilo shodil a do června jsem si stanovil limit, že bych chtěl ještě dalších sedm," uzavřel Chovanec své vystoupení v pořadu Vaše téma na TN.cz

NEPŘEHLÉDNĚTE:

DĚSIVÉ FOTOGRAFIE uprchlíků v Calais. Ústa mají zašitá jehlou a nití!

ODPORNÝ obchod se zoufalými lidmi! E-shop nabízí pronájem uprchlíků

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz