Český statistický úřad

Za co Češi utrácejí? Na vzdělání dají málo, raději jdou do hospody

Za co Češi utrácejí? Na vzdělání dají málo, raději jdou do hospody
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Největší část peněz dávají Češi měsíčně na bydlení, v těsném závěsu jsou výdaje za jídlo a nemalé peníze dáme měsíčně také na dojíždění. Žebříček věcí, za které nejvíce utrácíme, sestavil Český statistický úřad (ČSÚ).

Bydlení, jídlo, zábava a relaxace, to jsou věci, za které Češi musí nebo chtějí nejvíce utrácet. V závislosti na ekonomické situaci se potom liší, do čeho dalšího peníze investují. Důchodci například logicky utratí více peněz za doktory a léky, naopak do vzdělání už takové sumy neinvestují. Nezaměstnaný člověk si zase dvakrát rozmyslí, než si koupí něco do bytu nebo odjede na dovolenou.

Na úplném chvostu tabulky věcí, za které Češi utrácejí, je vzdělání. Nejvíce do něj investují lidé s dětmi, měsíčně je to průměrně sto korun za osobu. Naopak nejvíce spolknou náklady na nájem, energie a vodu, z celkových výdajů tvoří tato částka v průměru více než 21 %, menší část výdajů představuje pro ekonomicky aktivní lidi (18,8 %), zatímco u důchodců je to necelých 28 %.

Související obsah

Ze statistických údajů je taky patrné, že lidé, kteří mají stálý příjem a jsou bez dětí, utratí za jídlo daleko větší částku (2616 Kč) než ostatní. Není to přitom způsobeno tím, že by kupovali nějak výrazně větší množství potravin, potrpí si ale na dražší a kvalitnější výrobky. Oproti ostatním taky daleko více peněz utratí v restauracích, barech a kavárnách.

Podívejte se v tabulce, kolik v průměru utratí vybrané kategorie obyvatel za jeden měsíc.

mom, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz