Keltové

Na kopcích v Česku "čerti" zapálí ohně. Vytvoří Keltský telegraf!

Na kopcích v Česku "čerti" zapálí ohně. Vytvoří Keltský telegraf!
Zdroj: Thinkstockphotos/ oficiální zdroj

Unikátní akce protne v sobotu celé Česko. Na kopcích na trase dlouhé stovky kilometrů tzv. čerti zapálí připravené ohně a propojí tak krajinu a zemi Keltským telegrafem. Pokud vás akce zajímá, podívejte se, kde bude hořet nejbližší signální oheň u vás...

Už posedmé se v sobotu Českem rozběhne unikátní akce nazvaná Keltský telegraf. Nadšenci při něm přivítají jaro prastarým způsobem, jakým mezi sebou kdysi starobylí Keltové šířili zprávy nebo varování.

"Na kopcích, často původních keltských svatyních, vznikají rok co rok, vždy v první jarní sobotu stanoviště, která si pomocí světelných znamení předávají signál, symbolickou zprávu o příchodu jara. Lidé, kteří se na kopce vypravují, si říkají čerti a podobně jako kdysi Keltové vykonávají něco jako obřady k uctění probouzející se přírody. Co kopec to jiná skupina lidí, jiný přístup, či chcete-li rituál. Nic není předepsaného," píší organizátoři na webu keltskytelegraf.cz.

Proč čerti? Podle organizátorů akce byl čert v keltské společnosti hodnost. Měl na starosti ovládání živlů, pohřbívání, ale zejména oheň. "Nejdůležitější pro přežití Keltů byly právě ty ohně. Čert je musel umět zapálit za každého počasí. Když Římané překročili u Basileje Rýn, dozvěděli se to díky ohnivému řetězu Keltové ve Frísku za tři minuty," vysvětluje web.

Související obsah

Do akce se v celé zemi zapojí asi kolem šesti tisíc lidí. Budou nejen zapalovat ohně, ale také střílet světlice a propojení celé sítě ohňů budou jistit i radioamatéři. Zapalovat se začne v 19:30 na dvou místech - na vrchu Velká Javořina u Uherského Hradiště a zároveň také na místě zvaném Bílý kámen u Velkých Popovic ve Středočeském kraji. Signál pak bude po celé zemi putovat asi hodinu a půl.

Pokud nemáte žádný program a chtěli byste se akce také zúčastnit, podívejte se na mapu keltského telegrafu ZDE, kde najdete nejbližší ohně telegrafu ve vašem okolí.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Trable při natáčení: Národní park Šumava zakázal filmařům zapálit seník!

KOUZELNÉ VIDEO: Muž zachytil v přírodě něco děsivého!

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz