Keltský telegraf

Po Česku vzplály stovky ohňů. Oživlou tradicí vítají lidé jaro

Po celé naší zemi i na Slovensku si v sobotu stovky lidí posílali zprávy prostřednictvím Keltského telegrafu. Jedná se o svátek, kdy lidé na kopcích zapalují vatry a posílají tak signál dalším skupinám na jiných kopcích. Dochází přitom k mystickému propojení všech účastníků. Tato oslava příchodu jara se koná u nás už podesáté a letos vzplanou ohně na 262 místech.

Lidé obklopují zapálené vatry a vítají jaro, takto vypadal Keltský telegraf v předchozích letech. Někdo po šamansku bubnoval, tančil a zpíval.

"Je to taková oslava příchodu jarních dnů. Vlastně konečně vysvitne sluníčko a my tím, že zapálíme ohně, se připojujeme k tomu slunci. Které obzvlášť u nás v Krušných horách přichází pozdě. Tak ho chceme uvítat," řekla TV Nova účastnice akce na Karlovarsku.

Lidé měli připravené i masky čertů. V keltské mytologii jsou to právě oni, kteří měli na starosti signální oheň. A střežili vrcholy hor. Lidé si světelné signály předávali po celé republice. Nejvíc jich bylo na Moravě, dále ve středních, severních a západních Čechách.

Ohně zapálili lidé i na Andělské hoře u Karlových Varů. Tím, že je vysoko posazená, se jedná o poměrně strategické místo. Světelné signály měly být viditelné na kopcích až desítky kilometrů vzdálených.

Související obsah

Organizátorům jde hlavně o to, aby si lidé uvědomili, že jsou součástí přírody. Které někdy ubližují. Účastníci Keltského telegrafu se přihlašovali organizátorům prostřednictvím sociálních sítí. Stačilo najít vysoký kopec a ve stanovenou dobu zapálit oheň.

vbo, František Nyklas, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz