Lék

Berete léky? Dejte si pozor, tyto potraviny ruší jejich účinky

Berete léky? Dejte si pozor, tyto potraviny ruší jejich účinky
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Některé potraviny nereagují dobře s léky. Mohou potlačovat jejich léčivé účinky nebo dokonce způsobovat nežádoucí vedlejší účinky. Doktorka Aisling Hillicková sestavila pro britský list Daily Mirror přehled, které potraviny a léky byste v žádném případě neměli kombinovat.

Banány

S čím je nekombinovat: S léky na tlak

Banány obsahují velké množství draslíku. Což normálně není na škodu. Pokud byste je ale kombinovali s léky na tlak, nevyhnete se nebezpečným vedlejším účinkům. "Společně s těmito léky tyto potraviny způsobují vysokou úroveň draslíku," varuje doktorka Hillicková.

Pokud takové léky berete, měli byste se vedle banánů vyhnout také listnaté zelenině nebo pomerančům. Jinak riskujete zrychlený či nepravidelný srdeční tep.


Limetky

S čím je nekombinovat: S léky na kašel

Citrusové plody, především limetky a hořké, tzv. sevillské, pomeranče, nereagují dobře s léky, které obsahují dextrometorfan. Zpomalují totiž odbourávání této látky tělem. Proto se jí v něm může usadit nadbytečné množství. "Může to vést k halucinacím a k mátožnosti," popsala doktroka Hillicková vedlejší účinky.

Alkohol

S čím ho nekombinovat: S antihistaminiky, léky na cukrovku, léky proti bolesti

Alkohol by se s léky neměl kombinovat proto, že obě látky zpracovávají játra. Ty pak musí vynaložit větší úsilí, aby zvládla rozkládat alkohol i léky zároveň. Pokud byste léky s alkoholem kombinovali, riskujete poškození jater. Navíc alkohol v kombinaci s léky způsobuje mátožnost.

Související obsah

Káva

S čím ji nekombinovat: S léky na astma obsahujícími bronchodilatans

Tyto léky uvolňují svalstvo kolem plic a rozšiřují dýchací cesty. Vedle toho ale pacientům způsobují palpitace, tedy zrychlené bušení srdce, zvýšenou nervozitu a podrážděnost. "V kombinaci s kofeinem je riziko těchto vedlejších účinků výrazně zvýšené," uvedla doktorka Hillicková.


Listová zelenina

S čím ji nekombinovat: S léky obsahujícími antikoagulanty

Antikoagulanty jsou léčiva snižující srážlivost krve. "Listová zelenina je bohatá na vitamin K, který krev potřebuje právě k tomu, aby se mohla srážet. Léky proti srážlivosti krve většinou fungují na principu, že omezují produkci vitaminu K. Takže listová zelenina má přesně opačný efekt, než by pacient v dané situaci potřeboval.


Související obsah

Černá lékořice

S čím ji nekombinovat: S léky na srdce

Lékořice naopak snižuje množství draslíku v těle. Pro některé formy srdečních poruch to může být velmi nebezpečné. Nízká úroveň draslíku zvyšuje vedlejší účinky digoxinu, na nemoc srdce běžně podávaného léku. Zároveň některé léky na krevní tlak, srdeční potíže nebo onemocnění ledvin či jater také snižují úroveň draslíku. V kombinaci s lékořicí může pak hladina draslíku klesnout na kriticky nízkou úroveň.

"To způsobuje slabosti, křeče a nepravidelný srdeční rytmus," varuje doktorka Aisling Hillicková.


Mléko

S čím ho nekombinovat: S antibiotiky

Antibiotika by měli pacienti brát hodinu před nebo dvě hodiny po jídle, radí doktorka Hillicková. Potrava totiž ovlivňuje to, jak jsou léčivé látky absorbovány tělem. To platí i o mléčných produktech, zejména o mléku samotném. "Vím, že to někoho může lákat, aby prášek zapil sklenicí mléka, ale nedělejte to," zdůrazňuje lékařka.

Související obsah

Grapefruit

S čím ho nekombinovat: S statiny (třeba léky na cholesterol a krevní tlak)

Grapefruit obsahuje chemikálii, která tělu brání v rozkládání statinů. Pokud grep nebo třeba grepový džus skombinujete s látky statiny obsahujícími, riskujete, že kvůli nadměrnému množství této látky v těle a mohou se dostavit vedlejší účinky léků. "Pacienti pak mohou pociťovat různé bolesti, kupříkladu svalů," uvádí doktorka Hillicková.

Uzený losos

S čím ho nekombinovat: S antidepresivy

Antidepresiva obsahující inhibitor monoaminooxidázy by se neměly kombinovat s uzeným masem, třeba s lososem nebo salámy, a také se zralými sýry. Tyto potraviny jsou bohaté na tyramin. V kombinaci s léky obsahujícími inhibitor monoaminooxidázy ale kvůli vysoké hladině tyraminu v těle nebezpečně stoupá krevní tlak.

Čokoláda

S čím ji nekombinovat: S léky obsahujícími ritalin (třeba na léčbu ADHD)

Stimulanty jako ritalin by lidé neměli kombinovat s ničím, co obsahuje kofein, včetně čokolády. "Samozřejmě příležitostný šálek kávy nebo tabulka čokolády jsou v pořádku, ale většímu množství kofeinu by se lidé, kteří berou tyto léky, měli vyhnout," tvrdí doktorka Hillicková.

Můžou totiž vyvolávat vedlejší účinky jako nervozitu, nespavost nebo zrychlené bušení srdce.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Máte ve své lékárničce tento lék? Pak můžete být ve velkém nebezpečí!

NOVÝ OBJEV: K čemu slouží jádro u avokáda? Odteď už ho nevyhodíte!

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz