Lukáš Nečesaný

Vynucené svědectví? Nečesaný se vyjádřil ke klíčovému svědkovi

Minulý týden pokračoval soud s Lukášem Nečesaným, obviněným z pokusu o vraždu kadeřnice. U soudu vypovídal i Nečesaného spoluvězeň Jiří Funda. U soudu uvedl, že se mu Nečesaný v cele svěřil, že čin spáchal. Fundova babička ale svědectví svého vnuka zpochybnila. Na tiskové konferenci se o něm rozpovídat také Nečesaný.

Jiří Funda byl v roce 2014 odsouzen k 25 letům vězení za brutální vraždu kamarádky. Jednadvacetiletou Elišku z Mostu Funda ubodal kvůli 15 tisícům. Ve čtvrtek 24. března u soudu s Nečesaným vypověděl, že se mu obžalovaný svěřil, že byl zdrogovaný a kadeřnice jej naštvala, když jej odmítla ostříhat, tak ji napadl. Prý počítal s tím, že jej z průšvihu dostane otec Luděk, ředitel liberecké nemocnice.

Fundu vychovala babička Magdalena. Ta teď v rozhovoru pro deník Blesk jeho klíčové svědectví zpochybnila. Její vnuk prý jednal v afektu. Vytočilo ho, že si z něj utahovali další vězni, kteří se mu vysmívali, že Nečesaného soud pustil na svobodu a on ve vězení stráví dalších 23 let.

Proto prý napsal dopis kapitánu Juštovi ze Služby kriminální policie a vyšetřování, který Nečesaného kauzu vyšetřoval. V něm uvedl, že se mu k napadení kadeřnice měl v cele Lukáš Nečesaný svěřit. Ale hned o 10 dní později poslal další dopis, ve kterém své svědectví odvolal.

Související obsah

Funda prý nechtěl svědčit ani u soudu, ale vychovatelé ve věznici jej měli donutit. "Řekli mu, že by ho mohli dát k soudu pro křivé svědectví. A že se bál o život a řekl, co chtěli," uvedla pro deník Blesk Fundova babička Magdalena. Podle ní musí její vnuk užívat antidepresiva. Věznice jej z neznámých důvodů drží na samotce.

Otec Lukáše Nečesaného Luděk na tiskové konferenci přehrál rozhovor Fundovy babičky Magdaleny s reportérem deníku Blesk i samotnou výpověď Jiřího Fundy u soudu. Ten u soudu tvrdil, že mu Nečesaný řekl o případu jedinou větu, a to sice, že neví, proč to (napadení kadeřnice) spáchal. V protokolu přitom Funda rozhovor s Nečesaným popisuje jinak.
Policistům totiž Funda detailně popisoval, že mu Nečesaný detailně popsat, že jej kadeřnice naštvala, když jej odmítla ostříhat a tak ji napadl. Což je ale v rozporu s tím, co uvedl 1. června 2015 policii do protokolu.

Související obsah

A nebyl to jediný rozpor mezi svědectvím Jiřího Fundy a výpověďmi dalších svědků. Jeho bývalá partnerka Pavlína či babička Magdalena uvedly, že jim často o Nečesaného kauze psal a přesvědčoval je, že je Lukáš Nečesaný nevinný a že mu věří. Na jeho případ se vyptával i po přeložení Nečesaného do jiné věznice. U soudu ale uvedl, že se s nimi o případu nikdy nebavil.

Funda také popřel, že by se někdy léčil na psychiatrii, ačkoliv jeho babička potvrdila, že se jako dítě léčil, což potvrzují i protokoly z psychiatrie, které podle Luďka Nečesaného bude mít v nejbližších dnech obhajoba k dispozici.

Související obsah

Luděk Nečesaný mimo jiné uvedl, že se s Fundovým svědectvím objevil nový příběh. "Dva a půl roku obžaloba tvrdila, že to bylo plánované loupežné přepadení. Ale ten nový příběh, že Lukáš kadeřnici zmlátil v afektu, přesně zapadá do chvíle, kdy si soud zadal znalecký posudek, ze kterého vyplynulo, že kadeřnice trpí ztrátou paměti," řekl Luděk Nečesaný.

Obhájci kritizovali, že výslech Fundy proběhl 8. července, přesto stále není protokol z něj součástí spisu. Soud podle nich Nečesaného systematicky poškozuje a krátí na právě na obhajobu. Obdobně hovořili také John Bok a Václav Peričevič, zástupci spolku Šalamoun, kladoucího si za cíl podporu nespravedlivě stíhaný.

Soud by v kauze Lukáše Nečesaného měl vynést rozsudek v pátek. Za pokus o vraždu kadeřnice z Hořic mu hrozí až 18 let ve vězení.

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz