Brouk

Malý Oliver našel zajímavého brouka. S otravou skončil na JIP!

Velké varování pro všechny rodiče! V Česku se nyní na některých místech vyskytuje jedovatý brouk majka. Na pozoru by měli být hlavně rodiče. Jedno z dětí už po kontaktu s tímto broukem skončilo na jednotce intenzivní péče v nemocnici.

"Milí rodiče, buďte na pozoru před tímto broukem jménem majka. Majka při vyrušení roní z kloubů nožek silně jedovatý výpotek s obsahem kantharidinu. Kantharidin je prudký olejovitý jed, který odrazuje dravce, kteří by si chtěli na buclatých majkách pochutnat. I na lidské kůži (při neopatrné manipulaci s těmito brouky) způsobuje svědivé puchýře. Při požití prý již došlo ke smrtelným otravám," varuje na Facebooku paní Jana R., maminka malého Olivera.

Její syn se s broukem setkal a málem to skončilo tragédií. "Oliverek strávil na JIPce noc na pozorování. My jsme si prožili chvíle plné strachu, jestli bude v pořádku. Nepodceňujte prosím toto varování. Prosím sdílejte, aby o tom vědělo co nejvíce lidí," vyzývá paní Jana všechny rodiče.

Brouk majka vypadá poněkud exoticky. Nejhojnější v ČR je Majka fialová, ale jsou i další vzácnější druhy (celkem okolo 10). Má velký zadeček a poznáte ho podle typické kovové namodralé až fialové barvy. Malý Oliver si s ním nejdřív hrál, ale pak se mu udělalo zle. "Oliverek měnil barvu z bílé na zelenou, zvracel, měl bolesti a byl absolutně bezvládný, tak jsme věděli, že je zle," říká maminka.

Ihned proto vyrazili k lékaři. Ti naštěstí hocha stabilizovali a z nejhoršího už je venku. Následky ale mohly být horší. Jed totiž způsobuje i poničení vnitřních orgánů, zejména ledvin. "Jedovatý terpen kantaridin pro člověka smrtelný už v dávce 30 mg. V minulosti jed často využívali traviči. Po zasažení kůže se postižené místo velmi špatně hojí," píše se na české wikipedii.


Rozhovor s odborníkem:


Experti proto varují, aby se lidé zvířeti vyhýbali. "Rozhodně ho nezabíjejte. Bude stačit, když se mu vyhnete. Tak vám nemůže ublížit. Pokud se ho dotknete, je možné, že látka, kterou vylučuje, vám udělá nepříjemné puchýře. Že by někdo skončil kvůli němu až v nemocnici, je spíše výjimečné," říká entomolog Petr Šípek z katedry Zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Související obsah

Podle něj jde ze zoologického hlediska o velmi zajímavé zvíře, které obývá hlavě teplé oblasti České republiky. "Největší výskyt majky je na jižní Moravě, ale některé druhy žijí i v Čechách. Majka je velmi citlivá na chemii, kterou používají zemědělci, a proto žije jen v oblastech, kde je čisté životní prostředí. Dospělé majky jsou býložravé, ale larvičky vyhledávají hnízda samotářských včel. Majce je blízce příbuzný i u nás vzácně se vyskytující brouk puchýřník, jehož sušená těla ("takzvané španělské mušky“) byla dříve užívána jako afrodisiakum i prudký jed," vysvětluje Šípek.

Spíše než s naší majkou se setkáte na dovolené (od Maďarska na jih) s jiným druhem majkovitého brouka rodu Mylabris. "Brouk je nápadně černo-červeně zbarvený a jeho jed je velmi podobný, na rozdíl od majek tito brouci dobře létají a vyskytují se i na vyšší vegetaci," uzavírá Šípek.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

6 věcí, které máte doma a které zabíjí: Voda, mrkev, nebo zubní pasta!
Zkontrolujte děti! Nastává epidemie vší
Bodnutí hmyzem: co dělat?

vrl, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel nejstarší muž na světě, bylo mu 112 let

Španěl Saturnino de la Fuente, zapsaný v Guinessově knize rekordů jako nejstarší muž světa, zemřel ve věku 112 let a 341 dní. Skonal doma ve svém rodném městě León na severozápadě země. De la Fuente začal pracovat ve svých 13 letech v továrně na výrobu obuvi. Měl osm dětí, 14 vnoučat a 22 pravnoučat.

Píše se na Deník.cz