Ovoce

Milovníci ovoce, pozor! Pojídáním grapefruitů se můžete předávkovat

Milovníci ovoce, pozor! Pojídáním grapefruitů se můžete předávkovat
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Když se hlásí o slovo rýma nebo kašel, člověk by jen těžko odolal teplému čaji s citronem. Dávejte si však pozor. Některé druhy ovoce mohou být velmi nebezpečné - obzvlášť v kombinaci s léky. A právě do rizikové kategorie spadá i obyčejný grapefruit.

Grapefruity jsou velmi oblíbené citrusy, o jejichž příznivých účincích na naše zdraví nemůže být sebemenších pochyb. Nejenže dodávají tělu potřebné vitamíny a posilují obranyschopnost organismu, ale také mohou posloužit jako účinná prevence proti rakovině. O čem už se tolik nemluví je ale skutečnost, že v kombinaci s některými léky mohou být grapefruity velmi nebezpečné.

"Látky ze šťávy grapefruitů interagují s léčivou látkou a dochází k vzájemnému ovlivňování - buď se účinnost látky snižuje, nebo zvyšuje," vysvětluje mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková.

V důsledku tak může lehce dojít k tomu, že lidé, kteří pojídají grepy a doufají ve zlepšení svého zdravotního stavu, se nakonec předávkují léky. Samozřejmě to závisí na tom, v jakém zdravotním stavu člověk je, kolik šťávy vypije a kolik má léků v těle.

Související obsah

Výsledkem kombinace grapefruitových šťáv a léčivých látek je zejména výrazné snížení krevního tlaku, riziko zvýšené toxicity cyklosporinu nebo zvýšené riziko svalové slabosti, které může vést i k rozpadu kosterního svalu. Mluvčí SÚKL nevyloučila za důsledek ani smrt. Vždy je proto potřeba si před užíváním léků pořádně pročíst příbalový leták.

Grapefruity by se rozhodně neměly kombinovat s těmito látkami: felodipin (lék na snížení vysokého krevního tlaku), cyklosporin (lék k potlačení nežádoucí imunitní reakce), simvastatin (lék na snížení cholesterolu).

Nepříznivý vliv na organismus člověka mohou mít i kombinace léků a alkoholu, některých bylinek, nebo česneku. Více informací zde.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ovoce

Důležité Události

Píše se na Deník.cz