školství

Školy v nouzi! Základky nemají třídy ani kabinety, není kde učit

Obce v okolí Prahy, Brna a dalších větších měst řeší obrovský problém - chybí jim stovky míst ve třídách. Kapacity malých škol jsou přeplněné. Podle starostů a ředitelů škol se satelitní městečka stále rozrůstají a situace se bude dál zhoršovat.

Regiony v blízkosti největších měst řeší velkou starost - chybějí místa pro školáky ve třídách. Tělocvičny a výtvarné dílny se už teď předělávají na třídy, aby se děti vůbec měly kde učit. Do některých družin v nejpostiženějších oblastech mohou chodit jen ti nejmladší žáci, ti větší se tam jednoduše nevejdou.

Nouzi dokládá třeba obec Psáry u Prahy. Jednu ze čtyř budov školy na vlastní náklady postavil soukromý investor a teď ji městu pronajímá. Kdyby ji nepostavil, děti by neměly kam chodit do školy.

A třeba v Roztokách u Prahy postavili z dotačních příspěvků ministerstva financí před dvěma lety novou školu. Teď problém řeší znovu - dětí přibývá a už brzy nebudou mít kam umístit dvě stovky žáků. "Učitelé neměli kabinety, učilo se úplně všude. Máme krásný nový ateliér, ale mám obavu, že ho budeme muset přepůlit, abychom měli dvě třídy. Už teď se učí v knihovně a možná bude z knihovny kmenová třída," popisuje situaci starosta Roztok Jan Jakob.

Související obsah

Starostové a ředitelé škol spočítali, že na dobudovaní kapacity jen v okolí Prahy bude potřeba skoro čtyři miliardy korun. "Situace je na hraně, je samozřejmě krizová. Pokud nám ta populační vlna stoupá z mateřské školy do základní školy, je teď na vrcholu. Pokud by měla pokračovat, tak mám strach, že současné kapacity nebudou stačit," obává se ředitelka školy v Psárech Irena Vejsadová.

Podobný problém řeší i obce v okolí Brna, Ostravy nebo Trutnova. A třeba v Tymákově u Plzně děti zachránil soukromý podnikatel, který postavil novou budovu. Podle starostů a ředitelů škol problém vyřeší pouze finanční pomoc od státu.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz