Petr Kramný

Kramný by mohl na svobodu! Dostanou ho ven falešné důkazy?

Kramný by mohl na svobodu! Dostanou ho ven falešné důkazy?
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Petr Kramný by se mohl po více než dvou letech podívat na svobodu. Pokud se prokáže, že v jeho případě figuroval falešný nebo přinejmenším chybný znalecký posudek, Kramný by se ocitl ve stejné situaci jako nedávno Lukáš Nečesaný. Toho soud také pustil z vězení a obnovil proces.

Petr Kramný je od února 2014 ve vazbě. Je zatím nepravomocně odsouzen k 28 letům vězení za vraždu své ženy Moniky a dcery Kláry. Obě strany se však proti rozsudku odvolaly, a tak se čeká na odvolací proces. Toto čekání ale Kramný tráví už třetím rokem ve vazbě.

Teď mu svitla naděje, že by se mohl alespoň dočasně dostat na svobodu a pokud se u odvolacího soudu obhájí, pak i natrvalo. Zařídit by to mohl fakt, že v jednom znaleckém posudku, který ho poslal za mříže, jsou patrně zaměněné fotografie. Ty zobrazují průřez srdcem obou obětí - Moniky a Kláry. Na obou řezech znalec konstatoval typické znaky, které způsobuje zásah elektrickým proudem.

Související obsah

Jenže se do věci vložil Spolek pro podporu nezávislé justice Šalamoun a podla trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli falšování znaleckého posudku. Spolek tvrdí - a dokládá to odbornou analýzou - že fotografie řezu srdcem malé Klárky je ve skutečnosti menší a pootočený výřez z fotografie srdce její matky Moniky.

Související obsah

To by na Kramného pobyt ve vazbě mohlo mít fatální dopad a soud by ho mohl propustit na svobodu. "Pokud jde o obvinění, tak na něj to v tuto chvíli vliv mít asi nebude. Ale pokud jde o vazbu, soud je povinen zkoumat v každém stadiu řízení, jestli důvody vazby trvají nebo netrvají. Takže soud by mohl rozhodnout, že se Petr Kramný pouští z vazby. Mohla by to být obdobná situace jako v kauze Nečesaný - toho také soud pustil z výkonu trestu a pak znovu odsoudil," řekl TN.cz významný český advokát Oldřich Choděra.

Související obsah

Stejně tak by ovšem záměna fotografií mohla Kramnému výrazně pomoci u odvolacího procesu. "Za téhle situace by soud, pravděpodobně ten vrchní, buď nařídil sám nový posudek nebo by to vrátil soudu prvního stupně, aby se s tím vypořádali. To znamená, aby přibrali nějakého znalce nebo nějaký ústav. Ten by měl být schopen se vyjádřit k tomu, jestli je to totožná fotografie a zároveň by se měl vyjádřit, co by to znamenalo, že to jedno srdce to typické poškození nemá," vysvětlil advokát Choděra.

Soudního znalce, který se k řezům srdcí vyjadřoval a dělal z nich závěry, by advokát Choděra z ničeho nevinil. Podle něj se prostě vyjadřoval k předloženým důkazům. "Je otázka, jestli znalec z oboru medicíny je odborníkem v tom, aby poznal jestli jde o totožnou fotografii nebo ne," řekl advokát.

Související obsah

Jakmile by se ale potvrdilo, že byly fotografie padělané či zaměněné, soud by řešil, jaký dopad by to mělo na důkazní situaci. "Znalec by se musel vyjádřit k tomu, co by to znamenalo pro jednu z obětí, které to srdce takhle vyměnili. On by mohl říct: ´Ano, tohle jsem nevěděl, vycházel jsem z těchto fotografií, že takhle to vypadá při zasažení elektrickým proudem. Netušil jsem, že jsou tam problémy s fotografiemi.´" uvedl Choděra.

Stání zástupce: Manipulace s důkazy je nesmysl

Mezitím se k věci vyjádřil i státní zástupce Vít Legerský. "Je zcela nepředstavitelné, že by soudní znalci, kteří vypracovávali v přípravném řízení posudek, měli tendence manipulovat s nějakými fotkami mikroskopických náhledů na histologické preparáty. Důkazem je přece samotný histologický preparát, který měl být k dispozici i znalci obhajoby," řekl Legerský Blesku.

Související obsah

„Tyto vzorky měli k dispozici i zpracovatelé ústavního znaleckého posudku, kteří přitom jasně vyloučili, že k žádné záměně v posudku nemohlo dojít, a to vzhledem k tomu, že dětské srdce má určité charakteristiky, lze tedy spolehlivě říci, že závěry, které znalci učinili v přípravném řízení, tak zpracovatelé ústavního znaleckého posudku, se vztahují k srdcím Kláry Kramné a Moniky Kramné,“ dodal Legerský.

tn.cz / gar

K tématu Petr Kramný

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz