František Vorel

Soudní znalec v kauze Kramný: "Takhle zemřely Monika a Klárka!"

Hostem pořadu Vaše téma bylsoudní znalec František Vorel. Jeho revizní posudek jednoznačně určil, že Monika a Klárka Kramné zemřely v Egyptě na zásah elektrickým proudem. Za svými závěry si stál i v pořadu Vaše téma.

Moderátorka Marcela Škábová si tentokrát pozvala do pořadu Vaše téma muže, jehož znalecký posudek jasně potvrdil, že Petr Kramný lhal. Podle primáře Františka Vorla způsobil zranění na těle Moniky a Kláry jednoznačně elektrický proud. Nic jiného to být nemohlo. Toxikologické testy zároveň jasně vyloučily otravu z potravin, o které Kramný celou dobu mluvil.

Svůj posudek staví František Vorel a jeho kolegové na fotodokumentaci a záběrech z pitvy i na mikroskopických vyšetření tkání, které byly odebrány v České republice. Přestože od smrti obou žen uběhlo devět dní, byly vzorky velmi kvalitní a šlo z nich určit, že Monika a Klárka byly vystaveny účinkům elektrického proudu.

Ačkoliv není standardní, že mezi smrtí a pitvou uběhlo devět dní, v řadě případů se k pitvě přistupovalo později. Těla byla uložena do chladu a byla použita látka, která hnilobné změny odkládá.
 

Související obsah

Těla sice do České republiky nedorazila kompletní, podle Vorla to ale na závěry soudních znalců nemělo vliv. Tým soudních znalců vedený Františkem Vorlem jednoznačně stojí za tím, že příčinou smrti byl zásah elektrickým proudem.

Jak to Petr Kramný udělal, to Vorel nemohl komentovat. "Není úkolem znalce v oboru soudního lékařství pátrat, jak kdo spáchal nebo nespáchal trestný čin. Zjišťujeme příčinu smrti, ne to, jak byl proud přiložen," odpověděl v pořadu Vaše téma na dotaz čtenáře TN.cz. Odkázal ale na několik posudků z oboru elektro, který u soudu zazněly a podle Vorla tuto problematiku vysvětlují.

Související obsah

Posudek, který potvrzuje, že Monika a Klárka zemřely po zásahu elektrickým proudem, má přes 300 stran. Byť velkou část má nálezová část. Okolnosti smrti obou Češek rozebírají znalci na 20 stránkách. Předtím ale museli prostudovat celý spis, který má 5 800 listů!

Autoři posudku zopakovali argumenty ostravských soudních lékařů, kteří Moniku a Klárku pitvali. Upozornili ale ještě na jednu známku, kterou podle literatury najdeme pouze u zásahů elektrickým proudem, a to je výbled v okolí proudové známky, tedy místa, kde proud vnikl do těla. Toto místo bylo velmi dobře zdokumentováno. Není možné to vysvětlit jinak, než že oběti zasáhl proud.

Znalci Fargaš a Matlach zpracovávali znalecký posudek na žádost obhajoby. Podle Vorla ale možnost, že by Monika a Klárka zemřely na zásah proudem, nevyloučili. Pouze nabídli jinou alternativu, tedy otravu z jídla. Toxikologické vyšetření ale vyšlo negativní.

Související obsah

Ačkoliv formulování závěrů posudku bylo podle Vorla obtížné, na soudní znalce žádný tlak vyvíjen nebyl. Zájem médií a veřejnosti poprvé pocítili, když se vydali k hlavnímu přelíčení k ostravskému krajskému soudu. Na posudku pracovali tři lékaři, ale konzultovali také s dalšími odborníky, aby byli schopni zodpovědět u soudu příslušné otázky.

Znalec Vorel se vyjádřil také k postupu egyptských vyšetřovatelů a patologů. "Pro nás je ten postup nepředstavitelný," řekl František Vorel v pořadu Vaše téma. Ale odmítl to formulovat jako výtku egyptským kolegům. "Nevím, jestli to pokazili nebo jestli je to tam běžné. Jejich právní systém třeba neklade důraz na takové důkazy jako u nás," dodal.

František Vorel je předsedou Společnosti soudního lékařství a soudní toxikologie. Jeho domovským ústavem je nemocnice v Českých Budějovicích, kde je primářem na Soudnělékařském oddělení. Zároveň přednáší na Katedře radiologie a toxikologie Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

OSUDOVÉ ROZHODNUTÍ: Rodičům umírá miminko. Rozhodli se udělat něco, co vzbudilo ohromný šok i soucit!

SMUTNÝ PŘÍBĚH: Dívka se těšila na miminko. Místo toho po třech týdnech zemřela! Co se stalo?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu František Vorel

Důležité Události

Píše se na Deník.cz