Maturita

O práci možná přijde 1 800 úředníků! Chybí jim totiž maturita

Zákon o státní službě ohrožuje chod většiny úřadů v zemi. Počítá totiž s daleko vyšší vzdělaností úředníků, než jaká ve skutečnosti je. Na úřadech pracují stovky lidí, kteří nemají maturitu nebo výuční list a o vyšší vzdělaní většinou ani nestojí.

V létě roku 2017 by měli být propuštěni. Senát proto usiluje o výjimku, která by měla kolapsu zabránit. Starostům se ale nelíbí, že když oni chtěli takovou výjimku pro strážníky, neuspěli. Podle senátora Jiřího Oberfalzera, předkladatele návrhu, který by povinnost pro úředníky odkládal, by se to mělo dotknout až 1 800 úředníků.

Pokud by 30. června 2017 skončili na dlažbě, zřejmě by to úřady ochromilo. Kolaps hrozí zejména finančním správám, jednotlivým správám sociálního zabezpečení, ale také katastrálním úřadům. Senátor Oberfalzer chtěl pro zaběhlé úředníky úplný odklad vzdělání. U náměstka ministra vnitra ale neuspěl, ale vyjednal výjimku do roku 2021.

"Vznikl kompromis, že dostanou tito lidé pět let odklad. Když srovnáte člověka, který nějakou agendu dělá 15 až 20 let, s čerstvým absolventem střední školy, tak na tom je z odborného hlediska lépe," řekl TV Nova senátor Jiří Oberfalzer z ODS.

Související obsah

To si říkali i starostové, než museli ke konci loňského roku propustit strážníky bez maturity. "Budeme jediným státem světa, kde ze zákona bude muset mít obecní policista vyšší vzdělání, než státní úředník," zlobil se starosta Chrastavy Michael Canov.

Úředníci sice pětiletou výjimku vítají, k návratu do školních lavic se ale nechystají. Vědí totiž, že by si studium museli platit ze svého a vyšlo by je na nějakých 85 tisíc korun. Jenže většina je ve věku, který je už blízký věku odchodu do důchodu, takže náklady by se jim zřejmě už nevrátily.

Související obsah

S výjimkou pro úředníky souhlasí také ministryně školství Kateřina Valachová: "Je to spravedlivá příležitost pro ty, kteří si skutečně nemohli v tom okamžiku účinnosti služebního zákona to středoškolské vzdělání doplnit. Důležité samozřejmě je zajistit stabilitu fungování státních úřadů. Budu se snažit, abych také já jako ministryně školství zajistila dostatečné množství škol s dálkovými studii," řekla ministryně pro TV Nova.

Naopak odborník hnutí ANO na školství Jiří Zlatuška má jiný názor. "Požadavek maturity, jakéhosi základního vzdělání určité úrovně, kterou chceme po zaměstnancích státu, je myslím naprosto oprávněný. Ta doba na udělání maturity byla dostatečná, všichni o tom věděli," dodal Zlatuška pro TV Nova.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz