Melanom

Strašák jménem rakovina kůže: Vyšetřete si svá kožní znaménka

Čechů s rakovinou kůže rok od roku přibývá. Průměrně v Česku zemře na nádorové onemocnění kůže jeden člověk denně, stovky dalších si každoročně tuto diagnózu vyslechnou. Nádor na kůži má přitom tu výhodu, že se dá zpozorovat pouhým okem. Pokud jej odhalíte včas, je naděje na vyléčení téměř 100%. Stačí se přitom držet jednoduchých rad.

Počet nádorových onemocnění kůže stoupl za posledních čtyřicet let sedminásobně! Podle lékařů za to může změna životního stylu. Češi jezdí stále častěji na dovolenou na jih a to i v zimě, kdy je kůže bílá a riziko poškození je větší. A také stále více chodíme do solárií.

O tom, že růst rozšíření kožních nádorů je spojený s opalováním svědčí i to, že jimi častěji trpí ženy. Paradoxně to jsou ovšem muži, koho toto onemocnění častěji připraví o život. Lékaři pro to mají jednoduché vysvětlení: Ženy svojí kůži pečlivěji sledují a včas objeví změny.

Právě to je pro přežití klíčové. Melanom kůže se dá velmi dobře vyříznout, pokud se objeví včas. V takovém případě je šance na uzdravení téměř stoprocentní. Pokud se neobjeví včas, začnou se vytvářet metastáze a naděje na úplné uzdravení se sníží jen na 40 %.

Související obsah

Až polovina melanomů se vyvine z mateřských znamének. Lékaři tak sestavili přehled pěti varovných signálů, kterých byste si u svých kožních znamének měli všímat. Pokud odhalíte, že se u vašich kožních znamének některý objevil, měli byste urychleně vyhledat lékaře.

Pět základních pravidel, na které byste při vyšetření skvrn na kůži měli myslet, se nazývá takzvanými ABCDE pravidly. V angličtině totiž začínají jednotlivá pravidla podle prvních pěti písmen abecedy.

A - Asymetrie - asymetrickou skvrnou se myslí taková, která nemá symetrický tvar. Pokud si prostředkem znaménka nakreslíte čáru a jedna půlka neodpovídá té druhé, pak je znaménko asymetrické.

B - Ohraničení - skvrna by měla mít ostré a pevné ohraničení. Pokud má kraje rozpité nebo z něj vychází nepravidelné výběžky, měli byste jej nechat vyšetřit lékařem.

C - Barva - Není dobrým signálem, pokud má znaménko tmavě hnědou až černou barvu nebo nepravidelnou pigmentaci s různými odstíny.

D - Průměr - normální znaménka nemívají větší průměr než 6 milimetrů. Pokud má to vaše větší, měli byste s ním zajít k lékaři.


E - Vývoj nebo vyvýšení - někdy se coby poslední varovný znak uvádí vývoj pigmentové skvrny. Ta se totiž postupně zvětšuje. Jindy uvádějí odborníci coby poslední varovný znak vyvýšení. Pokud znaménko roste do výšky, může to být znamením rostoucího nádoru.

Zdroj: Profimedia

Samovyšetření kůže by se mělo provádět 3x do roka, píše web melanomy.cz. Potřebujete k tomu velké nástěnné zrcadlo a ruční zrcátko. Ačkoliv se melanomy nejčastěji objevují na místech, které nejvíce vystavujeme slunci, lékaři nabádají k tomu, abyste si důkladně vyšetřili celý povrch kůže.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŽENY POZOR: Pokud takhle vypadá vaše ňadro, může jít o rakovinu!

ŠOKUJÍCÍ SNÍMKY: Jak vypadá rakovina kůže? Žena ukázala, co vám může způsobit solárium

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz