Pohřebnictví

Otevřené rakve, těla v rozkladu: Tohle prý dělala pohřební služba!

Jesenická pohřební služba čelí obrovskému skandálu. Její zaměstnanci totiž podle všeho hrubě porušovali předpisy při nakládání s nebožtíky a těla nejenže dostatečně nezamrazovali, ale ještě je převáželi v otevřených rakvích. Pohřební služba veškerá obvinění odmítá a tvrdí, že jde o konkurenční boj. Důkazy a svědectví však hovoří jinak.

Živnostenský úřad společně s hygieniky prověřuje jesenickou pohřební službu, kde podle všeho docházelo k hned několika hrubým porušení předpisů. Zaměstnanci služby údajně nezamrazovali těla nebožtíků včas a dokonce převáželi v rozkladu a v otevřených rakvích.

Na nedůstojné zacházení s těly upozornila už před třemi lety Moravská pohřební služba, která provozuje krematorium, kam byli nebožtíci z Jeseníku převáženi. "Můžu jen uvést, že se jednalo o hrubé porušování zákona, kdy například více než polovina všech zemřelých v období 2007 až 2013 byla ke zpopelnění převezena zcela bezdůvodně se zpožděním, často i několik týdnů po úmrtí," uvedl majitel firmy Pavel Bedáň.

Související obsah

Převoz nebožtíků v otevřených rakvích prý schválilo bývalé vedení města. Případem se ale teď začali zabývat noví radní a šéf jesenické pohřební služby proto dostal výpověď. "Já bych chtěl říct jen jednu věc, že je to strašně nafouklá bublina. Nic hanobného, ani nic podobného se u nás v žádném případě nedělo," bránil svou čest odvolaný Petr Čuj.

Ředitelka Technických služeb Jeseník je ale jiného názoru: "Došli jsme i s naším interním auditem k závažným pochybením. Prokazatelně převážel otevřené rakve a nedodržel dobu ukládání v chladícím a mrazícím zařízení," odporuje Růžena Lukáčová.

Podle některých opozičních zastupitelů v pozadí kauzy snaha konkurenční firmy ovládnout pohřebnictví na Jesenicku, to ale Bedáň zásadně odmítá. " Argumentace viníků a bývalých představitelů kauzy, kteří se snaží věc bagatelizovat konkurenčním bojem, je zcela absurdní," říká.

Dominika Večerková/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz