Zahraničí

Vedra a sucho: Evropa se chystá na nejteplejší léto za 40 let

Vedra a sucho: Evropa se chystá na nejteplejší léto za 40 let
Zdroj: Profimedia

Meteorologové očekávají nejteplejší léto za posledních 40 let, zejména západní Evropa se bude potýkat nejen s rekordně vysokými teplotami, ale také s nejrůznějšími vrtochy počasí, které mohou napáchat spoustu škod. Teplé počasí i období sucha by mělo překonat rekord z roku 1976, kdy v Anglii vyschlo několik řek a množství velkých vodních nádrží. Vodní nádrž Cartherall zůstala suchá až do roku 2007.

Podle předpovědi očekávají britští meteorologové vlnu veder, padat by měly 40 let staré rekordy, kdy se teplota držela nad 32 stupňů po 15 dní. Už nyní panuje průměrně teplejší počasí.

To by podle Jamese Maddena z Exacta Weather mělo vydláždit cestu extrémně teplému červnu a červenci a to zejména kvůli vysokému tlaku, který se tvoří nad oblastí Bermud.

Rekordní suché období a vysoké teploty očekává i americký kontinent. Zatímco sever zasáhnou dlouhotrvající sucha a vedra, jihovýchod by měly sužovat silné bouřky.

Související obsah

"Červenec může být překvapivý, jelikož se může vyskytnout oslabení bouří, ale spíš si myslím, že červen, červenec a srpen přinesou sérii období mimořádných veder," sdělil odborník na dlouhodobé předpovědi Paul Pastelok ze společnosti Accuweather.

Dlouhotrvajícímu suchu čelí podle amerického portálu CBS farmáři již čtvrtý rok po sobě. Americká vláda musela v loňském roce učinit ohromná opatření kvůli nedostatku vody.

Související obsah

Extrémnímu suchu čelí podle výzkumu NASA i oblast jihovýchodní Evropy, východního středomoří a severu Afriky, kde je podle výzkumu situace nejhorší za posledních 900 let.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

To jsou borci! Koukněte, jak si tahle partička geniálně poradila s úmorným vedrem na Rock for People

Co dopřát tělu v horkých letních dnech? Zchlaďte se jídlem
10 praktických rad jak je přežít vedro ve zdraví a bez kolapsu

klma, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz