Pražský hrad

Hrad má vlasnit výhradně stát, navrhuje ministryně Šlechtová

Česká republika by měla být jediným vlastníkem budov na Pražském hradě, o tom je přesvědčena ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). Předložila už dva zákony, které by to měly zajistit. Podobný návrh komunistů přitom vláda smetla ze stolu.

Celkem navrhuje Šlechtová vyvlastnit sedm budov, které patří církvi nebo soukromým osobám. Znárodnit chce také nemovitosti, na jejichž převodu na katolickou církev se v břenu dohodli prezident Miloš Zeman a arcibiskup Dominik Duka. Konkrétně se jedná o budovu Nového proboštství, Jiřský klášter a další tři objekty.

Zeman při podpisu dohod s katolickou církví uvedl, že tak učinil především proto, aby umožnil rekonstrukci dotyčných objektů a také dalších budov, o které stát vedl s církví spory. Těch se následně církev ve prospěch státu vzdala. V případě získaných objektů se církev zavázala je do pěti let rekonstruovat.

Šlechtová teď předložila návrh ústavního zákona o vlastnictví areálu Pražského hradu a také návrh zákona o areálu Pražského hradu, ve kterém je stanoveno, které objekty areál Pražského hradu tvoří. Návrhy předložila ministryně ve středu do meziresortního připomínkového řízení. O tom, že by měl být vlastníkem budov na Hradě jen stát hovořila Karla Šlechtová už v lednu v pořadu Vaše téma na TN.cz.

S obdobným návrhem přišli teď také komunisté. Jejich návrh přitom vláda včera odmítla s tím, že je zbytečný. Členové vlády odkazovali právě na dohodu Hradu s církví. Plánem komunistů se budou zabývat poslanci.

"Avizovala jsem už v lednu, že připravuji zcela nový zákon o Pražském hradu. Protože se jedná o ústavní zákon, vyžádalo si jeho vytvoření delší dobu. Proto je jeho souběh s návrhem strany KSČM zcela náhodný. Společně s hnutím ANO jsem přesvědčena, že Pražský hrad má mít status národní kulturní památky a má proto patřit všemu lidu,“ říká ministryně Karla Šlechtová.

Šlechtová také argumentuje tím, že pokud nebude Hrad ve výhradním vlastnictví České republiky, nebude možné zajistit dostatečnou ochranu této národní kulturní památky a zároveň bezpečnost sídla prezidenta.

Související obsah

Jelikož se jedná o ústavní zákon, potřebuje k jeho schválení získat podporu minimálně 120 poslanců. Určitě nemůže počítat s lidovci, kteří již avizovali, že jakékoliv změny v církevních restitucích jsou pro ně nepřijatelné. Proti budou jistě také poslanci ODS a TOP 09. Ale pokud by zákon podpořili všichni poslanci za ČSSD, ANO a připojili se také komunisté, získala by Šlechtová pro svůj návrh dostatečnou podporu.

"Vzhledem ke stovkám restitučních sporů, které zahlcují od ledna české soudy, chceme předejít nedůstojným tahanicím o tento národní symbol i v budoucnosti a zajistit hradnímu areálu vyšší míru bezpečnosti," dodala na internetových stránkách ministerstva Šlechtová.

Podle čtvrtečního vydání deníku Právo Šlechtová připouští, že by část budov měla využívat římskokatolická církev, ale je přesvědčena, že by je neměla vlastnit. Podle ní by církev měla předložit nový návrh na využívání objektů, o které má zájem.
 

vbo, TN.cz

K tématu Pražský hrad

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz