Voda

Nedostatek vody už pocítila vláda! Ministři se neshodli na řešení krize

Meteorologové varují, že nás čekají rekordní sucha a vláda dnes proto hledala nějaké řešení, které by co nejvíce omezilo následky nedostatku vody. Celá jednání ale ztroskotalo na otázce financování nákladných projektů - ty by měly totiž vyjít na zhruba 14 miliard korun.

Budování rybníků, nádrží, údržba řek a vodních koryt. To jsou jen některé z projektů, do kterých by vláda ráda investovala ve velkém. Otázkou ale zůstává, kde vzít 14 miliard, které jsou ke spuštění projektu potřeba.

Právě otázka peněz ministry rozdělila na dva tábory a byla to právě otázka peněz, na které dnešní jednání ztroskotalo. Ministerstvo životního prostředí totiž navrhlo místo státní kasy využít spíše operačních programů Evropské unie. K tomu ale mají výhrady ministři zemědělství.

Související obsah

Ministři nyní mají dva týdny na to, aby doladili detaily plánu na to, jak zvládnout sucho a nedostatek vody. Pak se tento bod programu začne projednávat znovu.

"My jsme si jenom chtěli ještě zkoordinovat čerpání z fondů, protože ten materiál je docela zásadní v tom, že ta opatření budou velmi finančně náročná," řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Související obsah

"Chceme propojovat vodohospodářské soustavy, protože ta propojenost je důležitá proto, že když v některé části republiky opravdu sucho výrazně ovlivnuje dodávky at už pitné vody, nebo pro průmysl, abysme byli schopni si tu vodu přečerpat z jiné části území," dodal ministr zemědělství Marian Jurečka.

Pavlína Kosová/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz