Vaše téma

Co by nejvíce pomohlo horníkům z OKD? Ptejte se odboráře Samka

Hostem Marcely Škábové v pořadu Vaše téma dnes byl místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek. Řeč byla nejen o situaci v OKD, ale třeba i o navrhovaném zvýšení minimální mzdy...

Když vláda přislíbila ohroženým zaměstnancům OKD státní příspěvek ve výši osmi tisíc korun, vyjádřil se místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Vít Samek velmi pozitivně. Přesto stále věří, že doly jen tak nezaniknou.

Jak se na situaci v OKD dívá nyní? "Důl nelze zastavit jako lokomotivu nebo garáž. Je to rozsáhlý průmysl, který má spoustu vazeb. Stát se při tom musí vždy angažovat. Týká se to velkého regionu i počtu lidí," vysvětlil místopředseda Samek, proč nelze řešení situace ponechat jen na vlastnících dolů.

Podle Samka by v krajním případě měl náklady na uzavření dolů a propuštěné horníky nést i stát: "Není to v pořádku, ale v řadě případů nic jiného nezbývá."

Český stát podle něj situaci v minulých letech zanedbal. "To je český problém. Ten proces utlumování dolů je do značné míry neřízený. V Německu to dělali přes dvacet let. Měli kontakt s každým horníkem, zvažovali, jestli mu pomůže rekvalifikace. V malé míře ale i tam někteří horníci šli do předčasného důchodu," uvedl Samek. Týkat by se to podle něj mohlo i těch českých. "Ale to neznamená, že každý z havířů musí využít předčasný odchod do důchodu. Ale může to zvážit," dodal.

Podle něj se problém zavírání dolů OKD přeneseně dotýká asi 80 tisíc lidí v regionu. "Nejlepší cesta by byla, kdyby se insolvenčnímu správci podařilo pokračovat v těžbě za nějakých podmínek, OKD by se vyčistila a mohla pracovat ještě dál v nějakém režimu těžby. Nebude to navždy, to je jasné, ale mohlo by to být ještě na řadu let," domnívá se Samek.

 

Řeč byla mimo jiné i o minimální mzdě, kterou chce ministerstvo práce zvyšovat z 9900 korun na 11 tisíc korun. "ČR je zemí, která má ve vyspělejší Evropě jedny z nejmenších mezd. Tam nejde jen o to, že lidé si tak koupí málo. Jsme jednoduchá montovna, kde lidé dělají za pár korun, což vede k tomu, že zaměstnavatelé chtějí, aby dělali ještě levněji. Jestliže chceme, aby se tu dělala kvalitní práce, musí být kvalitně zaplacená. Minimální mzda tlačí zespoda na mzdy, proto je lepší ji zvýšit," řekl k tomuto tématu Samek.

Odbory už dříve sice prohlašovaly, že požadují alespoň 40 procent průměrné mzdy, která dosáhla na 28 152 korun, zaměstnavatelé se ale brání, že reálně by se dalo uvažovat o přidání "pouze" 600 či 700 korun. Zvyšování minimální mzdy totiž nutí firmy zvednout i ostatní tarify a přidat tak dalším pracovníkům.

lud, TMR/Marek Hájkovský
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz