OBCHODNÍ SDĚLENÍ – Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah

Zkušenosti Broker Consulting: Rodiče by měli spořit dítěti hned od narození

Zkušenosti Broker Consulting: Rodiče by měli spořit dítěti hned od narození
Zdroj: shutterstock.com

Mnozí rodiče často řeší, proč a zda vůbec spořit dětem. Důvodů je více. Ten nejpodstatnější je ovšem jasný: jednou se dítěti budou naspořené peníze hodit. Ať už třeba na studia či na bydlení. Dle zkušeností konzultantů Broker Consulting se tak ale v praxi neděje.

Každý zodpovědný rodič chce dávat svým dětem to nejlepší pro zdravý, úspěšný a spokojený život. A není to jen o vlastní výchově a péči nebo o předávání vlastních životních zkušeností. Zapomínat by rodič neměl ani na budoucnost z pohledu vzdělání a bydlení.

Školné? Je třeba naspořit statisíce, říkají zkušenosti Broker Consulting

Co nejdříve po narození dítěte je dobré začít nějakou formu spoření řešit. Proč? Pokud chcete, abyste měli pro děti k dispozici slušnou částku, nejen “pár kaček”, chce to podle zkušeností spořit aspoň 15 až 20 let. Mimochodem - dovedete si představit, kolik stojí roční školné na soukromých vysokých školách či na těch zahraničních? Pohybujete se rázem mezi 40 tisíci až jedním milionem korun.

Pokud budete chtít dítěti pomoci s bydlením, není to jen o pronájmech, ale také třeba o koupi bytu. Rázem se peníze rozkutálí na kuchyň, vybavení koupelny, nějaký ten nábytek a podobné náležitosti, bez kterých se člověk těžko obejde. “Dovedete se představit, jak vám pak tyto položky skáčou? Víte jistě, že na to pak najdete prostředky, které jednorázově vyberete či převedete a dítěti věnujete?” přibližuje letité zkušenosti Jan Lener, ředitel marketingu Broker Consulting.

Broker Consulting: zkušený finanční konzultant navrhne varianty

Pokud jde o výběr spoření, nejlepší je řešit jej s finančním poradcem. Ten dokáže vymyslet různé plány podle potřeb a možností rodiny. Nabídne i řešení, zda jít do menšího rizika (u něj ale nepočítejte s příliš vysokým ziskem), nebo jít cestou vyššího rizika s možností vyššího výnosu. V Česku stále nejzažitější stavební spoření už je možná tak trochu “společenským přežitkem”, který sice neurazí, ale také si příliš “netyká s patřičným efektem”.

Pro porovnání: například právě u stavebního spoření při měsíční úložce 2 500 Kč po 18 letech “odejdete” při 1% ročním úroku a státní podpoře s konečnou částkou 701 tisíc korun. Pokud byste šli do kombinace více produktů, dosáhnete při 6% zhodnocení po 18 letech na jeden milion korun.

Každopádně je vhodné dětem spořit. Minimálně budoucí vzdělání a bydlení dítěte by rodiče podceňovat neměli. Na závěr přidává Lener z Broker Consulting radu, která vychází ze smutných zkušeností některých rodičů: “Spoření uzavírejte raději na sebe, pokud chcete mít kontrolu nad využitím naspořených peněz, nikoli přímo na vaše potomky. Nezmůžete totiž nic, pokud se dítě rozhodne použít prostředky na cokoli, jestliže bude smlouva o spoření vedená na ně.”
 

Tisková zpráva
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz