Jestřáb

Na Novobydžovsku někdo otrávil chráněného luňáka! Policie pátrá

Na našem území hnízdí pouhých sto párů luňáka červeného. Tento kriticky ohrožený druh navíc přišel o dalšího dospělého samce. U Nového Bydžova ho zatím neznámý pachatel otrávil karbofuranem. Fatální následky to má i pro jeho ještě nevylíhnutá mláďata.

Luňák červený je kriticky ohrožený dravec. Na území České republiky žije podle odhadů sto hnízdících párů, na Novobydžovsku byla dvojice pouze jedna. V hnízdě ale zůstala jen samička, samce totiž v květnu někdo otrávil.

Neznámý pachatel použil k otravě jedovatý karbofuran. Podle ornitologů bude mít jeho čin fatální následky pro celé hnízdo, samice totiž hned druhý den odletěla a na stromě nechala snůšku vajec. "Samice není bez pomoci schopna zdárně odchovat mláďata," vysvětlil ornitolog Lukáš Kadava.

Související obsah

Případ vyšetřují policisté. "Jedná se o týrání zvířat, po provedené pitvě ale vyšetřovatel toto podezření rozšířil o další trestný čin - neoprávněné nakládání s chráněnými, volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami," uvedla policejní mluvčí Lenka Brýšková. Pachateli hrozí až 3 roky vězení.

Jde o jestřábovitého dravce, který tvoří hnízda v korunách listnatých stromů vysoko nad zemí. Živí se rybami nebo drobnými ptáky. Rozpětí křídel samce může být až 165 centimetrů.

Filip Pultar/epa, TN.cz

K tématu Jestřáb

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz