Jestřáb

Chovatel postřelil chráněného jestřába! Na zahradě mu lovil slepice

Policie v Kroměříži stíhá chovatele slepic, který ulovil chráněného jestřába. Na ptáka, který mu chodil lovit na zahradu, postavil past a zvíře se do ní chytilo. Dravce, kterého pak ještě navíc postřelil, se teď snaží zachránit veterinář.

Jestřáb má střelné poranění na hlavě a nikdo zatím nedokáže odhadnout, jestli bude žít. Střela ze vzduchovky sklouzla po lebce a v záchranné stanici hovoří o zázraku, že je dravec vůbec naživu. "Má strašně vážné poranění hlavy a ptáci taková zranění nepřežívají," sdělil Karel Tomešek ze stanice.

Případ vyšetřuje policie a tentokrát nebylo obtížné dopadnout střelce. Svědek ho chytil při činu, kdy si na zahradě postavil odchytovou klec. Chráněného dravce nalákal na slepici a pak ho střelil vzduchovkou do hlavy. "Šetříme to jako pytláctví," uvedla policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Myslivci, sokolníci i ochránci přírody takový postup odsuzují. "Je to porušení několika zákonů," prohlásil sokolník Bohumil Straka. Zároveň ale upozorňují, že chyba je i v našich zákonech. Pokud někde napáchá škody chráněný medvěd nebo vlk, chovatel dostane náhradu od státu. V případě ptáků to ale neplatí.

Související obsah

Nejvíc na to doplácejí chovatelé holubů, drůbeže nebo myslivci. Před dvěma lety vzal někdo spravedlnost do vlastních rukou na Přerovsku a dravce začal střílet. "Celkový počet v té lokalitě je minimálně 26 ptáků," popsal tehdy ornitolog Josef Chytil.

Mnohem častější jsou otravy jedovatou návnadou. Zabila třeba vzácné orly mořské na Vysočině a na Kroměřížsku luňáka, který patří mezi kriticky ohrožené druhy.
 

epa, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz