Zajímavosti

Prastarý počítač z Antikythéry sloužil i nadpozemskému účelu

Prastarý počítač z Antikythéry sloužil i nadpozemskému účelu
Zdroj: Profimedia

Nalezen v antickém vraku lodi poblíž Kréty v roce 1901, prastarý mechanismus z Antikythéry odhaluje další ze svých tajemství. Přes 2000 let starý počítač měl podle vědců předpovídat pohyb hvězd a planet. Mezinárodní tým vědců s pomocí moderní technologie odhalil, že zařízení sloužilo také nadpozemskému účelu.

Počítač z Antikythéry nalezli archeologové ve vraku římské lodi, kterou objevil sběrač mořských hub. Neuvěřitelně pokročilé zařízení bylo určeno k zaznamenávání pohybu vesmírných těles, umělo předpovědět jejich zatmění a také umělo napodobit nepravidelnou oběžnou dráhu Měsíce.

Už od nalezení vzácného artefaktu se vědci snažili pochopit, k čemu přesně zařízení slouží. Mezinárodní tým vědců nyní představil výsledky dlouhého bádání trvajícího desetiletí.

Jejich výzkum potvrdil většinu teorií, ale přišel také s jednou novou. Zařízení má kromě astronomického významu také zcela jinou funkci. Vědci se domnívají, že s ním staří filosofové předpovídali budoucnost.

Související obsah

Na základě textu uvnitř i vně zařízení, který se jim podařilo pomocí moderních technologií obnovit, zjistili, že kromě doby zatmění předpovídá zařízení také jeho barvu. "Nejsme si úplně jistí, jak tohle interpretovat, ale může to odkazovat na to, že barva zatmění byla určitým znamením nebo signálem," vysvětlil na konferenci člen vědeckého týmu profesor Mike Edmunds.

"Určité barvy mohly být příhodnějšími pro nadcházející okamžiky než jiné. Pokud je naše interpretace správná, jedná se o první případ, kdy máme mechanismus, který se zmiňuje o astrologii více než o astronomii," doplnil Edmunds.

Související obsah

Vědci také zdůraznili, že hlavní účel přístroje nespočívá v astronomii nebo astrologii. Jedná se podle nich spíše o učebnici nebo dnešní tablet. Přístroj se nedá naprogramovat tak, jak tomu rozumíme dnes, ale jedná se o první analogový počítač.

Související obsah

Podle výzkumu zařízení vzniklo na ostrově Rhodos kolem 200 až 60 let př.n.l., díky rentgenovým skenům odhalili vědci množství znaků, které byly lidským okem nečitelné. Některá písmena nejsou větší než 1,2 milimetrů.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz