Virus Zika

Velký úspěch: Češi jako první na světě našli látky proti viru Zika!

Velký úspěch: Češi jako první na světě našli látky proti viru Zika!
Zdroj: Profimedia

Tým vědců z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR a Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně objevil skupinu látek, které účinně působí proti viru klíšťové encefalitidy a vůbec poprvé v historii i proti viru Zika.

Čeští vědci si mohou na své konto připsat další světový úspěch. Jako první totiž objevili látky, které dokážou bojovat proti viru Zika. Trumfli tak největší světové kapacity ve svém oboru, které si dlouhé měsíce se zákeřným virem nevěděly rady a marně si lámaly hlavu nad tím, jak následky kousnutí tropických komárů odbourat.

"Látky přímo blokují množení viru v hostitelské buňce. Jedná se o takzvané nukleosidové analogy, tedy látky příbuzné těm, na kterých pracoval dnes již zesnulý profesor Antonín Holý,“ uvedl vedoucí laboratoře arbovirologie Daniel Růžek.

Související obsah

Zkoumání této skupiny látek mělo původně sloužit pouze k hledání léku na klíšťovou encefalitidu, s ohledem na velmi příznivé učinky "léku" a s blízkou příbuzností s virem Zika ale zkusili vědci nemožné. Najít řešení i tohoto mnohem závažnějšího problému.

"Vědci předpokládali podobný antivirový efekt jako u viru klíšťové encefalitidy a i v tomto případě potvrdili vysoký antivirový účinek objevených látek. Pracovníci Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR nyní tyto molekuly upravují do podoby proléčiv," potvrdilo Biologické centrum.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Píše se na Deník.cz