Potraviny

V ČR jsou potraviny levnější než v Německu! A kvalita? SROVNÁNÍ

Podle Evropského statistického úřadu (Eurostatu) patří Česko mezi země s nejnižší cenou potravin v EU. A náskok má i nad sousedním Německem, kam Češi často chodí nakupovat. Je ale cena úměrná kvalitě potravin?

Ačkoli je to těžko k uvěření, v České republice nakoupíte potraviny levněji než v sousedním Německu. Dokazují to statistiky Eurostatu, podle kterých je ČR šestou nejlevnější zemí v Evropské unii, zatímco Německu patří až 12. příčka. Celkově nejdráž je v Dánsku, nejlevněji v Polsku.

Tuto informaci na vlastní pěst ověřoval i štáb TV Nova. Udělal menší nákup s několika vybranými potravinami a statistikům opravdu musel dát za pravdu. Výsledná cena se mezi zeměmi lišila o 11 korun, z čehož lépe vyšlo Česko. A to nepočítáme cestu.

Související obsah

Složení nákupu TV Nova: trvanlivý salám, polotučné mléko, máslo
Cena v Německu: v přepočtu 127 korun
Cena v ČR: 116 korun

Ne vždy je ale cena úměrná kvalitě. V tomto případě tomu bohužel nebylo jinak.

Související obsah

"Často se stává, že masný výrobek, který si koupíme v Německu za určitou cenu, tak je u nás za stejnou cenu méně kvalitní - na úkor obsahu masa. Čestí výrobci často vyměňují maso za kůžičky nabo separáty, chrupavky," potvrzuje nutriční terapeutka Martina Korejčková.

Co se sýru a mléka týče, tam byly výsledky naštěstí téměř identické. Přesto lidé obvykle raději sáhnou po potravině z Německa, než z ČR. Jak jste na tom vy?

František Nyklas/ Soňa Vachová/ lud,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Potraviny

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz