Půlmaraton

V Olomouci se chystá půlmaraton. Lékaři varují před dehydratací

Symbolem moderního člověka se stal běh, kterému se věnuje stále více Čechů. Už zítra se běží olomoucký půlmaratón, kterého se zúčastní 6200 závodníků. Mezi nimi i světové špičky. Lékaři se však obávají vysokých teplot, které mohou způsobovat problémy zejména netrénovaným běžcům.

Půlmaraton se stal v Česku fenoménem. Zítra se běží v Olomouci a na startu se objeví i světová elita. Při závodu se vypije téměř 30 tisíc litrů vody, sní přes 2 tisíce kilogramů banánů a rozdá téměř 10 tisíc medailí.

"Proto jsem tady. Abych vyhrál," říkal na tiskové konferenci před závodem Geoffrey Ronoh. "Trénuji dvakrát denně, nejdřív asi hodinu a pak čtyřicet minut," přiblížila zase jeho týmová kolegyně Mary Jepkosgei Keitany.

Kromě tréninku je důležitý také jídelníček, který se ale od toho našeho zas tak neliší. "Jím normální jídlo a docela hodně, zejména teda s nízkým obsahem tuku," dodal další keňanský závodník Stanley Kipleting Biwott.

Zítřejší teploty přesahující 30 stupňů však dělají vrásky lékařům. Trénovaní běžci by problém mít neměli, hůře na tom však budou rekreační závodníci.

Související obsah

"V těchto podmínkách je problém dehydratace. A problém je o to větší, čím člověk déle běží. A déle běží ten, který má horší výkonnost," uvedl sportovní lékař Pavel Stejskal. "Mně teplo nevadí, já sluníčko miluju, takže jsem spokojená," řekla česká běžkyně Eva Vrabcová.

Lékaři běžcům doporučují jíst čtyři hodiny před závodem, hodinu před startem si dát třeba banán a na trati dodržovat pitný režim. "Má se pít každých 10 minut. Člověk, který poběží 2 hodiny, by měl pít alespoň sedmkrát," doplnil lékař.

A doporučení pro závodníky má i olomoucká závodnice Petra Kamínková. "Prostě se nenechat strhnout tempem a jít začátek pomaleji," poradila.

Související obsah

Doprovodnou akcí k půlmaratonu je štafeta na vozíku, která nemá v Česku ani ve světě obdoby. "Jde o to, aby si co nejvíc lidí během 24 hodin na vozíku zajelo 250 metrů," vysvětlil jeden z organizátorů Tomáš.

Čtyřiadvacetihodinová štafeta na vozíku se pojede do sobotních devíti ráno, půlmaraton odstartuje v sedm hodin večer, kdy by sluníčko už nemělo tolik pálit.

Dominika Večerková/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz