Ústavní soud

Soud rozhodl, jestli sezdané lesby a gayové mohou adoptovat dítě!

Homosexuálové žijící v registrovaném partnerství si budou moci adoptovat dítě. Na dnešním jednání o tom rozhodl Ústavní soud. Právní úprava jim doposud tuto možnost zakazovala.

Vůbec poprvé se Ústavní soud vyjádřil k otázce osvojení dětí registrovanými partnery. Přistoupil k tomu na základě konkrétního případu. Muž žijící osm let v registrovaném partnerství požádal radnici Prahy 13 o zařazení mezi osvojitele. Jenže úřad a následně i pražský magistrát jeho žádost kvůli platnému zákonu zamítla.

Soud se táhnul několik let, až se případ dostal na stůl Ústavnímu soudu. O tom, jestli budou moci v budoucnu registrovaní partneři adoptovat dítě, rozhodovalo v úterý plénum patnácti soudců.

Ti nakonec zrušili sporný zákon, který zakazoval sezdaným homosexuálům dítě adoptovat. Nález se přímo nevztahuje ke společnému osvojení, které občanský zákoník vztahuje pouze na manželské, tedy heterosexuální páry. Jde jen o individuální adopci jedním osvojitelem, druhý z partnerů nebude mít k dítěti žádná rodičovská práva.

Nález tedy přímo nedopadá ani na situace, kdy registrovaný partner chce osvojit partnerovo dítě. V případě individuální adopce totiž dochází ze zákona k zániku příbuzenského poměru mezi dítětem a jeho biologickým rodičem či rodiči.

Poslancům už ale předložena novelu zákona z pera ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. Ta by měla umožnit také druhému z partnerů získat rodičovská práva na dítě, a to i v případě osvojení dětí z předchozího vztahu. Vláda by o ní měla jednat do konce prázdnin. V Evropské unii je umožněno homosexuálům žijícím ve svazku adoptovat dítě celkem v 15 zemích.

Související obsah

Doposud byla situace taková, že osvojit dítě si mohli manželé, partneři i jednotlivci jakékoli orientace. Znamenalo to, že svobodní gayové nebo lesbičky s adopcí problém neměli, ten nastal až ve chvíli, kdy vstoupili do registrovaného svazku.

Registrovaní partneři tak byli v Česku jedinou skupinou, které bylo adoptování dětí zapovězeno. Pokud má ale jeden z registrovaných partnerů děti z předchozího vztahu, jeho rodičovská odpovědnost ale nezaniká.

V Evropské unii je umožněno homosexuálům žijícím ve svazku adoptovat dítě celkem v 15 zemích.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

BRITÁNIE V ŠOKU: Princ William nafotil titulní stranu gay magazínu! Jak to vysvětlil?

Policie terčem posměchu: Při pochodu Pride Parade použila vodní děla! Karma je však dostihla

mom, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz