Ledviny

Nemocné ledviny - tichý zabiják Čechů. Léčba stojí miliardy!

Podle odhadů lékařů má až milion lidí v České republice nemocné ledviny. A počet pacientů navíc stále stoupá. Polovina lidí nemá o své nemoci ani tušení. K lékaři se tak často dostanou až ve chvíli, kdy už je příliš pozdě. Ledviny selžou a oni se neobejdou bez dialýzy nebo transplantace.

Případem zanedbaného onemocnění ledvin je například Vladimír Knížek. "Že bych měl s ledvinami potíže, že bych si řekl, to mě bolí ledvina, to ne, to nevím, že tu ledvinu mám," vysvětluje. Vůbec ho nenapadlo, že by mu kolabovaly ledviny. Přišlo se na to až ve chvíli, kdy mu začal rapidně stoupat tlak.

"Už jsem měl 190 na 80 nebo 90 a bylo to tak akutní, že mě musela paní doktorka poslat do nemocnice," vzpomíná. Teprve v nemocnici tam z krve zjistili, že ji ledviny vůbec nečistí a v těle se pacientovi hromadí odpadní látky. Musel okamžitě na dialýzu.

Související obsah

Problémy s ledvinami má u nás každý desátý člověk, přitom řada o svém onemocnění ještě dlouhou dobu po jeho propuknutí ani neví. Chronické onemocnění ledvin totiž začíná velmi nenápadně. "Velkým problémem je, že tato onemocnění velmi často nebolí, tudíž pacienti nevědí, že jsou nějakým způsobem nemocní," potvrdil lékař a předseda České nefrologické společnosti Ivan Rychlík.

Navíc následné příznaky jako únava, poruchy soustředění, později otoky nohou a vysoký tlak, se často zaměňují za jiné choroby. A ve chvíli, kdy se tyto příznaky objeví, je nemoc už většinou v pokročilejším stádiu. Proto téměř polovina nemocných končí na dialýze - stejně jako pan Knížek takzvaně rovnou z ulice. "Pacient má pak bohužel i horší přežití. Je tam větší možnost řady akutních komplikací a infekcí," varoval Ivan Rychlík.

Související obsah

Lidí s onemocněním ledvin podle lékařů v Česku přibývá i kvůli stárnutí populace. Navíc má vliv na další, především kardiovaskulární problémy. Těmto pacientům tak daleko více hrozí třeba infarkt nebo mrtvice.

Zhruba pětina pacientů léčených na dialyzačních přístrojích ročně umírá. Navíc náklady na léčbu jsou obrovské. Ministerstvo zdravotnictví proto plánuje zavést preventivní prohlídky, kdy by praktičtí lékaři odhalovali onemocnění ledvin jednoduchým krevním testem.

Pacientům nejčastěji život prodlužuje hemodialýza. Na ni musejí dojíždět třikrát týdně, vždy na čtyři hodiny. Pro zdravotní pojišťovny to představuje obrovské náklady. Například u pojišťovny VZP přesáhly loni tři miliardy. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra zaplatila loni za čtyři tisíce svých klientů 600 milionů korun.

Související obsah

Podle odborníků je ale nejlepší formou léčby transplantace. Nová ledvina funguje 10 až 15 let a doba přežití oproti pacientům na dialýze je dvojnásobná. Transplantace ale není vhodná pro všechny a ročně ji tak podstoupí jen 10 procent nemocných.

Pro pojišťovny to představuje i menší náklady. Zatímco nemocný na dialýze stojí 800 000 korun ročně, transplantovaný pacient o půl milionu méně. Právě kvůli včasnějšímu odhalení nemocí ledvin a tedy i úspoře obrovských nákladů plánuje ministerstvo zdravotnictví rozšířit preventivní prohlídky. "Zjistit chronické onemocnění ledvin je poměrně jednoduché a je to i v možnostech praktického lékaře," potvrzuje Ivan Rychlík.

Lékař dokáže testem z krve jednoduše a za pár desítek korun zjistit, zda ji ledviny správně filtrují. Krevní test by každé čtyři roky měli podstupovat lidé nad 50 let, diabetici, pacienti s vysokým krevním tlakem a s nemocemi srdce a cév.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz