Cestujeme bezpečně

Poškodili vám během letu kufr? Reklamujte i škrábnutí! NÁVOD

Pokud cestujete letadlem, může se stát, že vaše zavazadlo dorazí poškozené. Nemusíte ale hned propadat panice a kupovat nový kufr, prvním krokem by měla být reklamace.

V mezinárodní a vnitrostátní letecké dopravě je odpovědnost za poškození, zničení, ztrátu nebo zpoždění zavazadla omezena maximální částkou 1 250 EUR (asi 33 750 Kč). V případě, že je hodnota vašeho zavazadla vyšší, můžete si ho připojistit u komerční pojišťovny nebo přímo na letišti zaplatit poplatek za vyšší hodnotu zapsaného zavazadla.

"Reklamovat můžete jakékoli poškození, které se vám zdá být v nepořádku, i když je ten kufr byť je poškrábaný. Záleží potom na společnosti, jestli vám ji uzná, ale je důležité se ozvat," radí specialista na reklamaci zavazadel Adrián Rédli.

Je dobré si hned na místě zjistit, jaký je rozsah poškození, a vypravit se s kufrem a palubním lístkem na reklamační přepážku společnosti, která se zabývá nakládkou a vykládkou. Ta je na každém letišti. "Sepíše se s vámi tzv. protokol o poškození, na kterém je uveden typ kufru a poškození. Poté dostanete pokyny pro další postup, např. jak se spojit s firmou, která provádí opravy zavazadel," popisuje Rédli.

Související obsah

Zoufat nemusíte ani tehdy, pokud nemáte čas se na letišti zdržet nebo si poškození všimnete až doma. Nahlásit se dá do sedmi dnů a to i telefonicky. V takovém případě ale musíte poškození dokazovat fotkami.

Pokud by někdo chtěl u reklamace podvádět a starý kufr si lstí vyměnit za nový, málokdy mu to projde. "Když je poškození znatelné nebo zřetelné, tak si to zaměstnanci letiště u odbavení zapíší. Vy se samozřejmě nedozvíte, že je to tam napsané, ale u podezřelých případů se to potom může využít," říká Rédli.

Související obsah

Nároky na kompenzaci se podle Českých aerolinií nevztahují:

na již poškozená nebo vadná zavazadla

na předměty zadržené z bezpečnostních důvodů

na škodu způsobenou obsahem zavazadla

na škodu na nevhodně zabalených křehkých předmětech nebo na jejich ztrátu

na škodu na zboží podléhající rychlé zkáze

na ztrátu cenností, dokumentů, elektroniky apod. 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz