Pokémon GO

Postižení si stěžují, že nemohou sbírat pokémony. Hra je prý nefér

Postižení si stěžují, že nemohou sbírat pokémony. Hra je prý nefér
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Hráči po celém světě nachodí u lovení pokémonů desítky kilometrů. Zatímco někteří si ale fyzickou náročnost pochvalují, jiným hraní znemožňuje. Vývojáře začali kritizovat hlavně lidé s postižením.

Hra Pokémon Go byla vytvořena proto, aby děti a další mladé lidi zvedla z křesla. Kvůli lovu vzácného pokémona jsou hráči ochotni ujít i desítky kilometrů. Venku se navíc seznámí s dalšími uživateli, které potkají třeba cestou do "tělocvičny".

Právě to ale považují vozíčkáři a další lidé s postižením za nespravedlivé. Stěžují si, že v těžších podmínkách, jako jsou lesy, kopce nebo další špatně přístupná místa, hrát nemohou a jsou tak ze hry vyloučeni.

"Jsem z Pokémon Go docela zklamaná a slyšela jsem to i od dalších postižených. Jeden pokémon byl jen přes ulici, tak jsem za ním vyjela. Pak jsem ale zjistila, že se skrývá na skalnatém kopci. Chvíli jsem tam čekala, než jsem smutná odjela domů," popsala vozíčkářka Alyx na sociální síti.

Související obsah

A souhlasí s ní i Diane Murrayová, autorka blogu Spoonie Living, který je věnován právě mentálně a fyzicky postiženým. A dodává další minusy. "Myslím, že existuje také hodně lidí se špatnou koordinací, pro něž je těžké hodit pokéball přesně. Problém mají i ti s derealizací," uvedla Murrayová.

Ředitel charitativní organizace AbleGamers, která se snaží o zpřístupnění her pro hendikepované, Steve Spohn má ale jiný názor. "V porovnání s jinými mobilními hrami nabízí Pokémon Go lidem s postižením docela velké zapojení," řekl Spohn. "Vždy je ale co zlepšovat," doplnil.

Související obsah

Podle Murrayové by mohli vývojáři do aplikace přidat možnost zapnout si jiný režim, který by nebyl tak fyzicky náročný. "Třeba integrace Google Street View, která by hráčům umožnila procházet se a sbírat pokémony virtuálně. 'Ušlá' vzdálenost by pak odpovídala skutečnosti," navrhla blogerka.

Tomu se ale vývojáři brání. Hráči by podle nich mohli jiné nastavení zneužívat, přestože žádným postižením netrpí. Prvotní záměr hry by tak zcela ztratil smysl.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Máte doma staré kartičky Pokémonů? Můžete za ně dostat neskutečné peníze!

VAROVÁNÍ: Nový herní hit může i zabít! Chytání pokemonů v reálném světě má první oběti

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz